Kolosi: ki kell zárni a segélyezésből azt, aki nem engedi iskolába a gyerekét

Infostart
2008. szeptember 18. 07:16
A Tárki elnöke szerint a szegények és a gazdagok jövedelme közötti különbség olyan szinten van, mint a kilencvenes évek közepén. Kolosi Tamás az InfoRádió Aréna című műsorában annak kapcsán beszélt erről, hogy a kutatóintézet nemrégiben jelentette meg a Társadalmi Riport 2008 című kiadványát. A kutató szerint az újraelosztó szociálpolitika helyett az esélyteremtésre kell fektetni a hangsúlyt.

Nem biztos, hogy az a hasznosabb és hosszabb távú megoldás, ha az éhezőnek halat adunk, hanem az, hogy megtanítjuk halászni - ezzel a biblikus hasonlattal szemléltette a Tárki elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában, hogy váltásra van szükség a társadalom- és szociálpolitikában.

Kolosi Tamás ugyanakkor hozzátette: tudomásul kell venni, hogy vannak, akik olyan helyzetbe szorultak, hogy már nem lehet megtanítani őket halászni.

Hangsúlyozta: nem ellenzi a segélyezést, de ellene van annak a szociálpolitikai attitűdnek, amelyik nem a kilábalásban, hanem az adott válsághelyzetek megoldásában keresi a kulcsot.

A kutatóintézet elnöke szerint nagyon fontos az iskola. Azokat a családokat, amelyek nem engedik iskolába járni a gyerekeiket, ki kell zárni a segélyezés rendszeréből, büntetni kell a társadalom számára rendelkezésre álló eszközökkel.

Éppen ezért nem fogadja el azt a szemléletet, amelyik méltatlannak, antiliberálisnak és antiszociálisnak tartja azt, hogy a segélyek kiutalását a gyerekek iskolába járásához kössék.

Az újraelosztó politika helyett az iskolába visszavezető, a képességek megfelelő kibontakozását elősegítő, a munkaerőpiacon lehetőséget teremtő társadalompolitikának kell nagyobb szerepet adni - hangsúlyozta Kolosi Tamás.A rossz döntések helyrehozása hosszú időbe telik

A Társadalmi Riport 2008 című kiadványt nemrég megjelentető Tárki kutatóintézet vezetője úgy véli: a 2005 és 2007 között mért jövedelmi egyenlőtlenségek viszonylag jelentősen csökkentek, és ma a szegények és a gazdagok jövedelme közötti különbség olyan szinten van, mint az 1990-es évek közepén.

Ez viszont nem egyértelműen pozitív folyamat, mert az osztogatás időszakában elsősorban a járadékból élők és a nyugdíjasok helyzete javult, az utóbbi évek megszorításai viszont a legaktívabb és a leginkább munkaképes felső középosztályt érintették - mondta a kutató, aki szerint a gazdasági növekedés erőteljesen lelassult, ami részben a gyorsan meghozott hibás gazdaságpolitikai döntések következménye.

Kolosi Tamás úgy véli: könnyű rossz döntéseket hozni, de hosszú időbe telik azokat kijavítani, ezért ez egy hosszabb folyamat lesz. Ugyanakkor hozzátette: a jelenlegi kormány gazdaságpolitikája az egyensúlyi mutatók javításában valószínűleg sikeres lesz.

A szakember úgy véli: van remény arra, hogy idén vagy jövőre a költségvetés és a gazdaság egyéb mutatóinak egyensúlya helyreáll. Kolosi Tamás azonban hangsúlyozta: ez csak akkor valósulhat meg, ha nem kezdődik el egy újabb választási érdekek által motivált osztogatás.

Hanganyag: Exterde Tibor


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Kolosi Tamás a szociálpolitikáról
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Kolosi Tamás az egyenlõtlenségrõl
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást