Az iskolai fogászat miatt rettegnek sokan a fogorvostól?

Infostart
2008. szeptember 10. 20:00
Elavult, hitelét és súlyát vesztett az állami gyermekfogászat - mondta az InfoRádió által a fogászati hónap apropóján megkérdezett szájsebész-fogszakorvos. Kámán Attila szerint a 30-50 éves korosztály hetven százaléka gyermekkorban traumaként megélt iskolai fogászati ellátás miatt tart a fogorvosoktól. A szakértő úgy véli: a megoldást a módszer megváltoztatása jelentené.

Nem feltétlenül az anyagi források hiánya, inkább egy gyerekkorban elszenvedett lelki trauma az oka a rossz fogászati statisztikáknak - mondta az InfoRádiónak Kámán Attila szájsebész-fogszakorvos, aki szerint a most működő állami gyermekfogászat felett eljárt az idő.

Az iskolai fogászati vizsgálatok során az ijedt kisdiákokkal nem tudnak megfelelően foglalkozni, akikből aztán a fogászoktól tartó felnőttek válnak. A magánrendelőkben ugyanakkor egyénre szabott kezelést kínálnak, a problémás gyerekekkel is tudnak törődni - jegyezte meg a fogszakorvos.

A magánrendelőkbe általában egy-két gyereket visznek el a szülők, a kezelés előtt így van idő arra is, hogy az orvos a kicsiknek megmutassa, milyen eszközöket használ, mi hogyan működik. Mire fájdalmas beavatkozásra kerülne sor, a gyerekek más ismerik a légkört, tudják, hogy a fogorvos és az asszisztensnő nem ellenség, a fúró pedig arra való, hogy rendbe tegyék a fogait - magyarázta a szájsebész-fogszakorvos.

A fogszakorvos úgy véli: az iskolai kezelésekre kis 2-5 fős csoportokban kellene elvinni a gyerekeket, mivel így az orvosnak lenne lehetősége és ideje foglalkozni velük, a problémás kicsikre - akiket a többiektől külön kellene vizsgálatra hordani - pedig több figyelmet kellene fordítani.

Hanganyag: Gál Ildikó