Gyurcsány: az SZDSZ, de leginkább Fodor a hibás

Infostart
2008. szeptember 8. 16:22
Megkezdte kongresszusi kampányát a kormányfő: az előrehozott választást a Fidesz ötletének, az új kormány állításának lehetőségét pedig Fodor Gábor ultimátumának állítja be. Az MSZP saját útja Gyurcsány Ferenc szerint a Megegyezés programjának a támogatása. Arról is szól blogjában a miniszterelnök, hogy az MSZP és az SZDSZ természetes szövetségesek, és nem nézi jó szemmel, hogy a liberálisok megindultak egy olyan pozíció irányába, amely az MSZP és a Fidesz között helyezné el őket.

A rendkívüli MSZP-kongresszus bejelentésével párhuzamosan Gyurcsány Ferenc megadta személyes stratégiája alaphangját is. Blogjában arról értekezik, hogy az SZDSZ hibás döntést képvisel, amikor a szoros MSZP-szövetségesi pozíciót egyfajta középutasságra próbálja lecserélni.

A kormányfő szerint az 1990-es évek eleje óta az SZDSZ és az MSZP között stratégiai szövetség áll fenn. "Ez a szövetség ma veszélybe került, egyre több jel utal arra, hogy ezt az SZDSZ, illetve annak elnöke fel akarja mondani" - írja blogjában Gyurcsány Ferenc. Szerinte a szélsőséges és populista eszmék elutasítása ma is aktuális, és ez a két párt régi szövetségének fenntartása mellett szól.

A jelek szerint Gyurcsány Ferenc megpróbál éket verni Fodor Gábor és az SZDSZ közé, illetve azt a képet kívánja erősíteni a liberálisokban, hogy politikai jövőjük kizárólag a Fidesz-ellenesség és az MSZP-szövetség stratégiája mentén képzelhető el. Mint ezzel kapcsolatban blogjában írja: "Az SZDSZ elnöke saját pártja helyét a Fidesz és az MSZP közé, mintegy félúton határozza meg, ezzel feladni látszik a jobboldali radikalizmus és populizmus elleni közös küzdelem alapját".

Az MSZP számára ez nem egyszerű taktikai, hanem sokkal inkább stratégiai kihívást jelent - vonja le a következtetést az SZDSZ magatartásából Gyurcsány Ferenc. "Ha az SZDSZ álláspontja nem változik, akkor belátható időn belül átalakul a magyar politikai térkép" - állapítja meg. Ebben a helyzetben a kormányfő három lehetőséget lát az MSZP előtt: megy a Fidesz után, elfogadja Fodor Gábor ultimátumát, vagy támogatja a jelenlegi kormányt és a Megegyezés programját.

A kormányfő tehát megpróbálja azzal "összerántani" a szocialistákat, hogy az előrehozott választást kizárólagosan a Fidesz forgatókönyvével azonosítja, a jelenlegi kormány (kormányfő) lecserélését pedig Fodor Gábor ultimátumának elfogadásaként állítja be.

Ezen logika szerint az MSZP akkor járná a saját útját, ha "a jelenlegi kormányt támogatva megkísérel társadalmi és parlamenti többséget szerezni a Megegyezés programjához és végrehajtja azt".

Rendkívüli kongresszusra azért van szükség - írja a kormányfő -, mert a fenti fontos kérdésekben való döntés "nem csak a pártvezetés, még csak nem is az MSZP ügye. Ez az egész magyar baloldal és szociálliberális oldal ügye. A döntés hosszabb távra meghatározhatja az ország jövőjét és benne a baloldal, illetve a balliberális oldal jövőjét. Az alternatívák közül közösen kell döntenünk" - üzen blogjában Gyurcsány Ferenc.