Minden, amit a szakértői kormányról tudni kell

Infostart
2008. szeptember 3. 11:24
Amióta kisebbségi kormánya van Magyarországnak, számos elemzőben, közgazdászban és politikusban merült fel az igény egy szakértői kormány felállására. De mi is az a szakértői kormány? És hogyan alakulhat meg egy ilyen kabinet? Az InfoRádió erről kérdezte Lövétei István alkotmányjogászt.

Nincs jogi akadálya egy szakértői kormány létrehozásának - mondta az InfoRádiónak Lövétei István alkotmányjogász, aki hangsúlyozta: a szakértői kormány nem alkotmányossági, hanem politikai fogalom.

Az alkotmányjogász eloszlatta azt a tévhitet, amely szerint egy szakértői kormány csupa szakemberből, míg a nem szakértői kabinet csupa nem szakértőből áll.

A metaforikus kifejezés arra utal, hogy az ilyen kabinet nem politikai, azaz nem úgy jön létre, ahogyan a parlamenti többség kormányt alakít. Ez utóbbi tagjai a választásokon győztes pártok soraiból kerülnek ki, míg a szakértői kormány tagjai egyik pártnak sem prominens képviselői.

Õk azért kapnak bizalmat a parlamenti erőktől, mert a pártok úgy látják: az általuk közösen kialakított programot ők tudják megvalósítani.

Jogszabály nem vonatkozik a szakértői kormányra, annak felállásához mindössze az kell, hogy a pártok képesek legyenek megegyezni egy programban, és találjanak olyan embereket, akik végrehajtják azt.

Ha ez megvan, a kormányalakítás az alkotmány szerint történhet. Praktikusan ez azt jelenti, hogy mivel van egy miniszterelnökünk, ő vagy konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal távolítható el, vagyis csak akkor, ha mandátumának visszavonásával együtt a parlament egyben egy új kormányfőt is megválaszt, vagy úgy állítható a helyére más, ha maga mond le.

Ebben az esetben a köztársasági elnök tesz javaslatot az új kormányfő személyére, akit a parlament választ meg - mondta Lövétei István.

Hanganyag: Sigmond Árpád


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást