Ösztöndíjjal segíti a kormány a szakmunkásképzést

Infostart
2008. augusztus 28. 15:52
Teljesítménytől függő, alanyi jogon járó szakmunkás ösztöndíjat vezet be a kormány a hiányszakmákat tanuló diákoknak - jelentette be a szociális és munkaügyi miniszter. Szűcs Erika az Országos Szakképzési Tanévnyitó Értekezleten azt mondta: a most kezdődő tanévben is folytatódik a szakképzés irányításának átalakítása.

A szakmunkás pálya vonzóbbá tétele és a szakoktatói kar megbecsültségének növelése a célja a kormánynak a 2009-ben bevezetendő intézkedésekkel - mondta a szociális és munkaügyi miniszter az Országos Szakképzési Tanévnyitó Értekezleten. Szűcs Erika elmondta: társadalmi nyomás van arra, hogy a szakmunka nagyobb teret kapjon, így anyagilag is ösztönözni kell a tanulókat és a diákokat.

"A gazdaság által folyamatosan igényelt, valamint a hiányszakmákra jelentkező szakmunkástanulók számára 2009-2010-es tanévtől alanyi jogon járó, de a tanulmányi eredménytől függően differenciált összegű szakmunkás ösztöndíj bevezetését tervezzük. Ennek célja a munkaerőpiac által igényelt szakmák iránti érdeklődés felkeltése, a szakmunkáshiány csökkentése, és annak kizárása, hogy bárki rossz szociális helyzete miatt lemorzsolódjon, vagy ne is vállalkozzon szakma szerzésére" - fogalmazott a miniszter.

A kormány ezen kívül emeli a szakoktatói béreket, nagyobb hangsúlyt fektet a tanárok továbbképzésére, és szakoktatói díjat is alapít. Szűcs Erika úgy látja, hogy az elmúlt években nem változott érdemben a pályakövetési rendszer, amelynek lényege, hogy az intézmények a diákjaik elhelyezkedése alapján utólag módosítanak a képzésen. Tapasztalatai szerint a szakmunkások jó része azért nem kap munkát, mert a papírjuk mögött nincs valós tudás.

A jövőben erre figyel oda jobban az oktatási tárca is - ígéri a minisztérium államtitkára. Arató Gergely elmondta: a szakképzési program átalakításakor nagyobb hangsúly lesz az általános műveltség fejlesztésén, és azon, hogy a diákok az érettségi után már gyakorlati ismeretekkel kerüljenek be a szakképzésbe.

"A legfontosabb teendőnk, hogy a közoktatásból olyan diákok kerüljenek be a szakképzésbe, akik képesek szövegesen érteni, értelmesen olvasni, írni, beszélni, megvannak azok a matematikai képességeik, amelyek a továbbhaladáshoz szükségesek" - hangsúlyozta a politikus.

A szociális és munkaügyi miniszter mindehhez hozzátette: a jövőben már csak a Térségi Integrált Szakképző Központok igényelhetnek szakképzés-fejlesztésre uniós forrásokat.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást