Növekszik a heroin hatóanyag-tartalma - a túladagolásos halálesetek háttere

Infostart
2008. augusztus 13. 21:06
Átalakulóban van a heroin-fogyasztási szokás Magyarországon, emiatt halhattak meg többen túladagolásban - mondta Nagy Gábor, az Igazságügyi és rendészeti minisztérium Bűnügyi Szakértői és Kutató Intézetének osztályvezetője egy drogkonferencián. Az elmúlt években folyamatosan növekszik a heroin hatóanyag-tartalma.

Folyamatosan növekszik a heroin hatóanyag-tartalma Magyarországon, ez lehet a nemrég felderített túladagolásos halálesetek oka - mondta Nagy Gábor, az Igazságügyi és rendészeti minisztérium Bűnügyi Szakértői és Kutató Intézetének osztályvezetője.

2004-ig csökkent az országban vizsgált drogok hatóanyag-tartalma, azóta növekedést tapasztalnak a szakemberek. Nagy Gábor azt mondta, azok a kábítószeresek, akik az alacsony hatóanyag-tartalmú heroinhoz szoktak hozzá, a jelenleg piacon lévő anyagok intravénás beadásakor sokszorosan adagolják túl magukat.

Az osztályvezető szerint a fogyasztási igényeknek köszönhető, hogy ismét nagy tisztaságú heroint árulnak a dílerek. Azt mondta, arra utaló nyomokat találtak, hogy a heroint megint inkább inhalálva fogyasztják, hogy így elkerüljék a különböző fertőzéseket. Az ilyen fogyasztásra azonban az eddig megszokott 10-15 százalékos hatóanyag-tartalmú drog alkalmatlan.

Nagy Gábor beszélt arról is, hogy Magyarországon a legtöbb heroinnal kapcsolatos esetet Budapesten regisztrálták, 2004-óta 498-at. Kimagaslóan sok heroinnal kapcsolatos szakértői munkát végeztek Borsod-Abaúj-Zemplén megyében is, a többi megyében lényegesen kevesebbet.

A szakember szerint minden drogügynél meg kellene vizsgálni a hatóanyag-tartalmat, és folyamatosan tájékoztatni a drogambulanciákat, a rendőrséget és az érintett szervezeteket. Jelenleg csak abban az esetben végzik el ezt a vizsgálatot, ha az eredmény bűncselekmény bizonyításához kell.

A most megkezdődött drogkonferencián Bencze József országos rendőr-főkapitány elmondta, meg kell vizsgálni, hogyan javítható az információ-áramlás, milyen forrásokra és milyen jogszabályi módosításokra van szükség.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást