Hároméves programot porol le a kormány - lapszemle

Infostart
2008. augusztus 11. 07:15
A Népszabadság azt írja, hogy újraindul a gyermekek egészségügyi helyzetét javító kormányprogram. A 2005-ben meghirdetett átfogó koncepció céljai többségének határideje lejárt, a tervezett hétmilliárd forint töredéke jutott csak a programra, lényeges változás pedig nem történt.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök 2005-ben az egészségügy átalakításának első lépéseként a gyermekgyógyászszakma segítségével 12 pontos gyermek-egészségügyi reformot indított. A kezdéshez öt-hatmilliárd forintot tervezett, majd azt, hogy a következő öt évben több tízmilliárd forintot fordítanak e célra. Ígértek megoldást arra is, hogy a 14 év alattiak 30 százalékát és a serdülők felét az alapellátásban nem látja gyermekorvos. Nem akarták elfogadni, hogy a szülészetek negyede mellett nincs csecsemő- és gyermekosztály. A célok között szerepelt az is, hogy javuljon az európai uniós átlagnál kétszer magasabb koraszülési és csecsemőhalandósági arány. A kormány a gyermeköngyilkosságok megelőzésére mentálhigiénés hálózatot hirdetett. Terv készült a térségi szintű sürgősségi gyermekorvosi centrumok létesítésére, 2006 végére pedig azt ígérték: megszervezik a gyermekpszichiátriai szakfelügyeleti rendszert, és 450 millió forintot fordítanak a gyermek sürgősségi osztályok kialakítására. A program tehát áttörést és milliárdokat ígért - mindkettőre várni kell.

A Magyar Nemzet szerint kizárólag egy célt szolgálhat a Budapesti Közlekedési Vállalat tudatos csődbe taszítása: Magyarország legnagyobb önkormányzati társaságának szétdarabolását, elemeinek értékesítését - állítják ellenzéki politikusok és szakértők. A Magyar Nemzet úgy tudja, a vezérigazgatói posztért zajló fővárosi koalíciós marakodás tétje, hogy melyik érdekcsoport fölözi le a legalább 600 milliárd forintos üzlet hasznát.

A Világgazdaság szerint a patikák romló állapotának gyors javítása érdekében a Magyar Gyógyszerész Kamara tízpontos javaslatot készített. A szaktárca illetékes osztályával megkezdték azok megtárgyalását, ám érdemi elmozdulás nem történt.

A javaslatcsomagban azzal az indokkal kérték a patikaalapítás szigorítását, hogy egy év alatt 260-nal bővült a gyógyszertárak száma, ám a patikai árréstömeg tízmilliárd forinttal csökkent, miközben a rezsiköltség nőtt. Javasolták azt is, hogy kapja vissza a gyógyszerész a szakmai felelősség jogát a patika működtetésében, s hogy korlátozzák a tulajdonosok jogkörét. Ha nem lesz előrelépés, olyan eszközökhöz folyamodnak az ötezres gyógyszerész-társadalom érdekében, amellyel eddig nem éltek. A 2300 közforgalmú gyógyszertár közül az év elején hétszáz veszteséges volt üzemgazdasági szempontból, s a helyzet azóta tovább romlott.

Hanganyag: Herczeg Zsolt


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Lapszemle 1
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Lapszemle 2
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Gazdasági lapszemle
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást