Mire figyeljünk az újraélesztéskor?

Infostart
2008. augusztus 1. 07:43
Aki szívritmusszabályozóval él, annak újraélesztésekor nem szabad a pacemakerre helyezni a defibrillátor lapátját. Aki érballont kapott, úgynevezett bypassműtéten esett át, vagy véralvadásgátló gyógyszert szed, azt akkor is újra kell éleszteni, ha közben bevérzés keletkezik a szívében, vagy megsérül a mellkasa.

Az esetek jó 90 százalékában a negyven évnél idősebb szívbetegek szenvednek hirtelen szívhalált - mutatott rá Dr. Nagy András kardiológus. A Nemzeti Szívalapítvány elnöke az InfoRádiónak kifejtette, a szívritmusszabályozó a szív lassú működését, esetleg annak megállását védi ki, mesterséges összehúzódásra kényszerítve a szívet.

Akinek tehát peacemakere van, annak nem célszerű a defibrillátor lapátját pontosan a készülék fölé helyezni, érdemes tartani néhány centis távolságot. A peacemaker egy karórához hasonló szerkezet, amelyet többnyire a kulcscsontgödörben helyeznek el. Mint Nagy András jelezte, a készülék a laikusok számára is könnyen felismerhető, hiszen észrevehetően kitüremkedik a bőr alól..

Azt, aki bypassműtéten esett át, esetleg érballont kapott, ugyanúgy kell ellátni, mint bárki mást - szögezte le a főorvos. Véralvadásgátló szedése esetén ugyan óvnak attól, hogy megüssük a szívet, de amikor perceken belül közeleg a halál, minden eszközzel meg kell szüntetni az ahhoz vezető ritmuszavart - figyelmeztetett a kardiológus. Õ úgy látja, ilyenkor nem számít, ha a defibrillátor bevérzést okoz, vagy megsérül a mellkasváz.

A professzor kijelentette, az újraélesztő készülék kisgyermekeknél is biztonsággal használható. Viszont arra is figyelmeztetett, ha valaki víz mellett, strandon lesz rosszul, mindenképpen vigyük száraz helyre az újraélesztés előtt.

Hanganyag: Torda Júlia


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást