Nincs elég embere a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalnak

Infostart
2008. július 28. 08:04
Műemlékvédelmi felügyelők ellenőrzik a pesti zsidónegyed sértetlenségét, ennek érdekében már az Unesco is fellépett - mondta az InfoRádióban a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke. Mezős Tamás egy, a hivatal által felkarolt civil műemlékvédelmi játék sikeréről is beszélt az Arénában.

Aggódik a pesti zsidónegyedben folyó bontások és építkezések miatt az UNESCO világörökségi bizottsága. Ezért konkrét lépéseket vár a magyar államtól, és felkérte a hatóságokat, hogy vizsgálják meg újra a már kiadott bontási engedélyeket, hátha lehet egyezkedni az építtetővel.

Remélem, hogy sem Belső-Erzsébetvárosban, sem a történelmi Pest területén nem indult meg több bontás az előző időszakban - nyilatkozta az InfoRádiónak Mezős Tamás. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke rámutatott, fontos, hogy a VII. kerület szeptemberig meghosszabbította a korábban négy hónapra kiadott bontási tilalmat.

Minden van rá esély, hogy aláírunk egy olyan megállapodást a belső kerületek polgármestereivel, amelynek mentén a mi elképzeléseinkhez igazítják a szabályozási terveiket, hogy megóvhassuk a jelenlegi állapotában a történeti várost - fejtette ki Mezős Tamás.

Kollégáim felügyelőként hatósági feladatokat is ellátnak, kötelességük, hogy ott legyenek a területükön és tudjanak mindenről. Viszont kevés az ember, létszámgondjaink vannak. Zala megyében például csak egy, Vas megyében két emberünk van, és a fővárosban is kevesen vagyunk ahhoz, hogy rendszeres és folyamatos legyen az ellenőrzés - vázolta a helyzetet a hivatal elnöke.

Nem várt sikert aratott a műemlékvédelmi játék

Hozzátette, a civilek több ponton is segíthetnek. A Geocashing Egyesület játékához hasonló műemlékem.hu oldalon olyan játékot hirdettünk meg, hogy megkeresnek műemlékeket GPS-szel rendelkező emberek, lefényképezik, és leírják, hogy mit tapasztalnak - ismertette Mezős Tamás.

Ezzel igazolják, hogy valóban ott voltak, és nem csak egy képeslapot szkenneltek be. Pontokat adunk nekik, és ajándékot is kaphatnak a játék első fordulójának befejeztével - hívta fel a figyelmet a szakember.

12 ezer műemlék van az országban, ebből több mint hatezret már hat hét alatt földerítettek - mutatott rá a vetélkedő sikerére a megkérdezett.

Még tavaly szeptemberben kértük fel a Koping-Tárkit, hogy vizsgálják meg, ha különböző kedvezményeket kapnának a műemlékek helyreállítói, akkor ennek milyen hatása lenne a magyar költségvetésre - mondta Mezős Tamás. Eszerint ha 20-ról 5 százalékra vinnék le az áfakulcsot, nemhogy csökkenne, de összességében növekedne a költségvetés bevétele.

Ezt a tanulmányt még a költségvetés végszavazása előtt, valamikor november elején nyújtották be az országgyűlés bizottságainak. A Pénzügyminisztérium véleménye alapján ez - ahogy Mezős Tamás fogalmazott - nagyívben repült.

Kultúrállamokban, ha a társadalom valamilyen kötelezettséget ró az egyénre, ezért valahogy kompenzálni szokás. Márpedig aki befektet egy műemlék épületbe, a közösség számára készít valamit - vélekedett az elnök.

Mindenesetre az idei adótörvények tárgyalásánál is megpróbálok érvényt szerezni javaslatunknak, ami egy európai tendenciát szeretne érvényesíteni - zárta szavait a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke.

Hanganyag: Exterde Tibor


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Mezõs Tamás az Arénában 1.
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Mezõs Tamás az Arénában 2.
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást