A kamara vitatja a patikaliberalizáció sikerességét

Infostart
2008. július 28. 16:43
A kormányszóvivő szerint a patikaliberalizáció beváltotta a hozzáfűzött reményeket, hiszen nőtt a gyógyszertárak száma, és jelentősen javult a hozzáférés lehetősége a gyógyszerekhez. A Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke viszont úgy látja, hogy a vidéki gyógyszertárak a működőképességük határáráig jutottak és több száz veszteséges patika volt a tavalyi évben

A kormányszóvivő szerint a két évvel ezelőtti patikaliberalizáció beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Budai Bernadett egy felmérésre hivatkozva azt mondta: jelenleg 700 olyan helyszín van Magyarországon, ahol vény nélkül lehet gyógyszereket vásárolni - ennek ellenére meg is szűntek patikák.

A törvény hatályba lépése óta összesen ötven gyógyszertár szűnt meg, de ezek szerencsére nem veszélyeztetik az ellátást, mert mindegyik olyan nagyvárosban volt, ahol számos más egyéb patika megtalálható volt a közelben - tudatta Budai Bernadett. A jelentés két helyszínt említ: Budapestet és Szegedet.

A dokumentum 2006 végét és 2008 elejét hasonlítja össze. Ez alapján a közforgalmú gyógyszertárak száma 2010-ről 2273 nőtt, a fiókgyógyszertárak esetében ez a szám 650 és 664. Az úgynevezett kézi gyógyszertáraknál történt csökkenés; itt másfél éve 278 patika volt, ez év elején pedig már csak 267.

A kormányszóvivő közölte: a gyógyszer-gazdaságossági törvény alapján több gyógyszer ára csökkent, valamint több új generikus készítmény jelent meg, azonban a támogatotti körből kikerülő gyógyszerek számát firtató újságírói érdeklődésre Budai Bernadett nem tudott választ adni.

Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke az MTI-nek elmondta, hogy a liberalizáció kezdetétől folyamatosan jelezték az új szabályozás káros oldalait. Jelzésük be is igazolódott a 2007-es év gazdasági mutatóit nézve, a gyógyszertáraknak 20 százalékot meghaladó fedezetcsökkenéssel kellett számolniuk.

A szervezet elnöke úgy vélte, a kisebb forgalmú vidéki gyógyszertárak a működőképességük határáráig jutottak, több száz veszteséges patika volt a tavalyi évben; a folyamat pedig az idén is folytatódik.

A kamarai elnök megemlítette, az egészségügyi miniszter által kezdeményezett vizsgálat a létesített gyógyszertárak körében azzal az eredménnyel zárult, hogy a többletszolgáltatásokat a lakosság valójában nem igényelte.

A Fidesz szerint a patikaliberalizációról szóló kormányzati döntés dilettáns, amely figyelmen kívül hagyja az emberek érdekeit.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást