Háromszáz kilométernyi folyószakaszon védekeznek az árvíz ellen

InfoRádió / MTI
2008. július 26. 13:21
Összesen háromszáz kilométernyi folyószakaszon, 12 folyón és patakon, az I. fokot meghaladó az árvíz elleni védekezés, ebből 81 kilométer hosszan II. fokú, 71,5 kilométer hosszan pedig III. fokú készültség van érvényben - közölte a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság.

Szakemberek szerint, bár a Hernád vízszintje 24 óra alatt több mint duplájára duzzadt, a környéken élőknek az idén nem kell számolniuk a 2004-es és 2006-os árvizek során tapasztalt védekezési nehézségekkel. Az árvízvédelmi felkészülési terv és az előrejelzések alapján a vízügyi dolgozók a megfelelő időben megkezdték a védekezést és jelenleg is folyamatosan dolgoznak az összes érintett folyószakaszon - olvasható a közleményben.

A kommüniké emlékeztet arra, hogy Hidasnémetinél szombat hajnalban 415 cm-rel tetőzött a Hernád, ezen a szakaszon a valaha mért legnagyobb vízszint 434 cm. Az előrejelzések alapján, az alsó szakaszon, Gesztelynél, vasárnap várható a tetőzés.

A Hernádon levonuló árhullám 13 településre jelentett veszélyt. Pénteken reggel megkezdődött a töltések homokzsákos magasítása, a termőföldek védelme érdekében pedig egy helyen átvágták a töltést. Péntek délutánra a Hernád teljes hosszában kiépült az ideiglenes védelmi rendszer, amely így alkalmassá vált az árhullám zavartalan fogadására.

A közlemény szerint jelentős védekezési többletfeladatot és pluszköltséget okoztak a színesfém-tolvajok. A Zagyván található egyik zsilip fémszerkezetét korábban ismeretlenek ellopták, emiatt homokzsákokkal kellett pótolni a hiányzó szerkezetet és biztosítani a zsilip folyamatos megfigyelését. E munkába 18 embert kellett bevonni.

Folyamatosan figyelik a helyzetet

A tájékoztatás szerint az állandó védettség eléréséhez szükséges körtöltések kiépítésének becsült költsége 2,1 milliárd forint, amelyre az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében az érintett önkormányzatok már megkötötték a támogatási szerződést. Jelenleg a projektek előkészületei zajlanak, s a kiviteli munkák várhatóan 2009 folyamán kezdődhetnek el.

Az területileg illetékes vízügyi igazgatóságok, az Országos Meteorológiai Szolgálat és az Országos Vízjelző Szolgálat folyamatosan figyelik a csapadék mennyiségét, és ellenőrzik a folyók vízszintjét.

Az árvízvédekezési készültséget szükség esetén a területileg illetékes vízügyi igazgató rendeli el. Elrendelés esetén a készültségi fokozattól függően indul meg a megfelelő szintű védekezés.

Az előírások szerint az árvíz súlyosságát három szinttel határozzák meg, illetve létezik az úgynevezett rendkívüli állapot. Ez utóbbi akkor alakul ki, ha egy folyón, patakon a valaha mért legmagasabb szintet meghaladó a víz magassága. Ennél egy fokkal enyhébb a III. fok. A besorolásban az I. fok jelenti a legkisebb vízszintemelkedést. Azt, hogy egy-egy besoroláshoz milyen magasságú vízszint tartozik, folyónként és folyószakaszonként határozza meg a vízügyi hatóság.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Csont Csaba, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság szóvivõje
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást