Egy év alatt száz fegyelmi eljárás az Országos Mentőszolgálatnál

InfoRádió / MTI
2008. július 21. 19:19
Az Országos Mentőszolgálatnál (OMSZ) az elmúlt évben száz fegyelmi eljárás indult az éves 1,5 millió esetszámhoz képest - mondta el Győrfi Pál, a szervezet szóvivője.

A távirati iroda azzal kapcsolatban kérdezte a szóvivőt, hogy fegyelmi vizsgálat indult az ellen a mentésvezető ellen, aki szolgálatban volt, amikor Kolonics György kétszeres olimpiai bajnok, kenus edzés közben meghalt. Mint Göndöcs Zsigmond, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója múlt pénteken elmondta, a vizsgálat azt vetette fel, hogy lehetett volna megfelelő mentőegységet találni, felmerült ugyanis a mentőhelikopter vagy a motoros mentő kiküldésének lehetősége is.

Győrfi Pál tájékoztatása szerint a száz fegyelmi eljárás következménye hat esetben elbocsátás, tizenkettőben késleltetett előmenetel, harmincöt esetben megrovás és további harmincban figyelmeztetés volt, a fennmaradó esetekben a lefolytatott vizsgálatok eredményeként nem találták indokoltnak az elmarasztalást - ismertette a szóvivő.

Hozzátette: az OMSZ nem csak akkor vizsgálódik, ha bejelentés érkezik vagy a sajtó "felkap" egy-egy konkrét ügyet, hanem saját belső ellenőrzési csoportok dolgoznak a mentőszolgálatnál.

"Ha gyanú merül fel arra vonatkozóan, hogy hiba történt, akkor pontosan kivizsgálják az ügyet akkor is, ha egy hajléktalan ellátásáról volt szó, vagy ha egy közismert közéleti személyiségről" - jelentette ki Győrfi Pál.

Az Országos Mentőszolgálatnál lefolytatott belső vizsgálatok a betegellátási dokumentumok áttekintésével kezdődnek, amelybe beletartozik a mentőautó mozgása, riasztásának és kiérkezésének ideje, a telefonok hanganyagainak visszahallgatása, valamint az adott orvosi beavatkozások dokumentációinak áttekintése is. Amennyiben arra derül fény, hogy mulasztás történt, fegyelmi eljárást kezdeményez a mentőszolgálat vezetése.

Győrfi Pál hozzátette: a vizsgálatok elrendelésének egy része a sajtóban napvilágot látott hírek alapján történik, ugyanakkor sajnálatosnak nevezte, hogy egyes sajtóorgánumok egy adott esetben úgy kezelnek mentői mulasztást, hogy a vizsgálatot még le sem folytatták. Megjegyezte: ha kiderül, hogy nem történt vétség a mentőszolgálat részéről, az már nem kap akkora publicitást, "mint a tényként kezelt vádak".