Draskovics: "szervezetten fellépő szélsőségesek" voltak a támadók

Infostart
2008. július 11. 18:51
Elemzéseket és konzultációkat követően tesz javaslatot az igazságügyi és rendészeti miniszter a jogszabályok kiegészítésére, hogy megfelelően kezelhessék a szélsőséges megnyilvánulásokat - erről Draskovics Tibor tájékoztatta levélben a kormányfőt, miután a hétvégi melegfelvonulással kapcsolatos tájékoztatókat megküldte részére.

Péntek délután hozták nyilvánosságra a kormányszovivo.hu portálon az igazságügyi és rendészeti miniszter jelentését és a legfőbb ügyész tájékoztatását a július 5-i melegfelvonuláson történt atrocitásokról.

"A közvéleményt joggal irritáló - erőszakos vagy a laikusok által annak tekintett - magatartások ügyészségi, illetve bírósági megítélésének ellentmondásossága nyilvánvalóan nehezítette és a jövőben is nehezíteni fogja a rendőrség eredményes eljárását" - írta Draskovics Tibor.

Hozzátette: ezért részletesen elemzik a hatályos jogszabályokat és azok érvényesülését a rendőrségi, ügyészségi és bírósági gyakorlatban, továbbá a legfőbb ügyésszel is konzultációt kezdeményez az ügyben. Mint közölte, ezek eredményeképpen tesz javaslatot a jogszabályok kiegészítésére, illetve korrekciójára, hogy megfelelően kezelhessék a szélsőséges megnyilvánulásokat.

Az igazságügyi és rendészeti miniszter szerint július 5-én a bejelentett demonstrációk résztvevői bűncselekményeket nem követtek el, a másságukat hirdetők felvonulásának résztvevőit - a tojásdobálást leszámítva - fizikai erőszak, közvetlen inzultus nem érte. Az erőszakos cselekmények túlnyomórészt a rendőrök ellen irányultak, elkövetőik a biztosított területen kívül, "nyilvánvalóan szervezetten fellépő szélsőségesek voltak" - írta Draskovics Tibor.

Kovács Tamás legfőbb ügyész tájékoztatója szerint a BRFK-n és a kerületi kapitányságokon 11 büntetőeljárás indult. Ebből kettő ismeretlen tettesek ellen, a további 9 ügyben összesen 25 személlyel szemben folyik a nyomozás, magánlaksértés vétsége, garázdaság bűntette, illetve vétsége miatt. A Budapesti Nyomozó Ügyészségen 13 büntetőeljárás indult felfegyverkezve elkövetett, hivatalos személy elleni erőszak miatt, amely 17 embert érint.

Kovács Tamás beszámolt arról is, hogy 4 gyanúsított sérelmezett rendőri bántalmazást, de a parancsnoki kivizsgálás egyik ügyben sem tárt fel jogsértést.

Tóth Gábor, Budapest rendőrfőkapitányának jelentéséből kiderül: a biztosításban 2141-an vettek részt. 17 rendőr sérült meg, és mintegy 10 millió forint értékben keletkezett kár a rendőrségi járművekben és felszerelésben. Összesen 59 embert állítottak elő, közülük 43-at bűncselekmény gyanúja miatt. A rendőri biztosítás költsége az előzetes számítások alapján meghaladja a 250 millió forintot - tette hozzá Tóth Gábor.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást