A gyümölcstermelők ne várják a herceget fehér lovon

Infostart
2008. július 10. 17:39
Nem terem olyan sok gyümölcs Magyarországon, hogy ne lehessen mind eladni, ha a termelők, felvásárlók, kereskedők korrekt megállapodásokat tudnak kötni. A Zöldség-Gyümölcs Terméktanács alelnöke hangsúlyozta: minőségi termésre, a termelők összefogására, tudatos piacépítésre van szükség ahhoz, hogy hosszú távon is megérje a gyümölcstermesztés.

Az idei árak nyomottabbak, mint a múlt évi árak voltak, ennek alapvető oka, hogy a múlt évi fagy miatt tavaly elszabadultak az árak - mondta az InfoRádiónak a Zöldség-Gyümölcs Terméktanács elnöke, aki szerint idén nincs meg az a rekordtermés, amit többen a virágok darabszáma alapján terveztek.

Lux Róbert hozzátette: a nagy importőrök, akik a magyar kompótmeggynek a jelentős részét veszik meg, a nagy termésre állították be rendszerüket, és arra, hogy valahol kompenzálják a múlt évi magas árakat - ez okozta a meggy idei nyomott felvásárlási árát.

A terméktanács alelnöke szerint változott az a gyakorlat, hogy a magyar konzervgyárak a szezon indulását követően adták el termésüket, és akkor kötötték meg a vevőkkel az üzletet, amikor már nagyjából látták a termést.

Az utóbbi 2 évben azonban az üzletkötések május elején történtek, amikor még senki sem tudta, mennyi meggy lesz. Lux Róbert úgy véli: ezen a gyakorlaton változtatni kell.

Gondolkodásmódot kell váltani, mert aki el akarja adni a termést, az nem várhatja a fehér lovon érkező herceget - minden évben másikat, aki valamivel többet ad az áruért - fogalmazott az alelnök, aki szerint ki kell választani azokat a stabil vevőket, akik kifizetik az árut, és hajlandóak minden évben megvenni azt.

Lux Róbert elmondta azt is: várhatóan az idei kajszibaracktermés a tavalyi 26 ezerhez képest 10-12 ezer tonnával lesz több. Aki hajlandó arra, hogy az áruját méret szerint szétválogassa, egy alkalmas kereskedőn keresztül piacra juttassa, és összefog a termesztőkkel, akkor korrekt árat lehet elérni.

A terméktanács alelnöke úgy véli: biztonságot adnának a hosszabb távú szerződések, erősíteni kell a termelő-vásárló kapcsolatokat, és meg kell szabadulni a veszteséget termelő 2-3 hektáros kertektől.

Hanganyag: Szabó Zsuzsa


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást