A kormányszóvivő nem ért egyet a pápa bírálatával - a nap hírei

Infostart
2008. május 11. 20:17
Bírálta a katolikus egyházfő a magyar kormány bejegyzett élettársi kapcsolatokról szóló törvényét, a kormányszóvivő szerint a kabinet célja épp a hátrányos megkülönböztetés felszámolása volt a jogaszabállyal. Visszafordul Magyarországra a Babtista Szeretetszolgálat magyar csapata, ha továbbra sem kap beutazási engedélyt Mianmarba. Elhunyt Joseph Mikó, az 1956-os magyar forradalom operatőre. A nap hírei 2008. május 11-én, vasárnap.

Bírálta a magyar kormánynak a bejegyzett élettársi kapcsolatokat bizonyos helyzetekben a házasságokkal egyenértékűvé tevő intézkedését a katolikus egyházfő. XVI. Benedek a hétvégén a Vatikánban fogadta a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tagjait. A pápa az ötévente szokásos ad limina látogatáson lévő magyar delegáció előtt azt mondta: jogos volt a katolikus egyház magyarországi képviselőinek a homoszexuálisok együttélésének polgárjogi elismerésével szembeni kritikája. Hozzátette: a magyar kormánynak ezek az intézkedései, a nagycsaládosok szociális támogatásának hiányosságaival együtt, a születésszám drasztikus csökkenését eredményezik. Daróczi Dávid kormányszóvivő válaszában emlékeztetett: a kormány épp a hátrányos megkülönböztetést szerette volna felszámolni a bejegyzett élettársi kapcsolatokról szóló törvénnyel, amely jövő januártól lép hatályba.

Szent Erzsébetre emlékeznek a pünkösi ünnepek ideje alatt Sárospatakon, az Árpád-házi királylány szülőhelyén. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei településen tizenhatodik alkalommal tartják meg az Erzsébet korát felidéző rendezvénysorozatot. Pünkösd hétfőn ünnepi szentmisét és körmenetet tartanak Szent Erzsébet tiszteletére a Sárospataki bazilikában. A királylányt 1231 pünkösdjén avatták szentté.

Romániában többszázezer zarándok vett részt szombaton a hagyományos pünkösdi csíksomlyói búcsún. A világ minden tájáról érkezett magyar hívek a Csíkszereda melletti két Somlyó-hegy közötti területen gyűltek össze. Az ünnepi szónok az idén Schönberger Jenő szatmári püspök volt, aki szentbeszédében a hit, a közös nyelv és a szeretet összetartó erejéről szólt.

Visszafordul Magyarországra a Babtista Szeretetszolgálat magyar csapata, ha továbbra sem kap beutazási engedélyt Mianmarba. Erről Pavelcze László, a mentőcsoport vezetője beszélt a Kossuth Rádiónak. A csoport jelenleg Bankokban várja a mianmart vezető katonai junta döntését, és orvosi segítségnyújtás helyett a segélyek Mianmarba juttatását szervezi. Közben a Nemzetközi Vöröskereszt első segélyszállítmánya már megérkezett a délkelet-ázsiai országba. A vöröskereszt egyik, a térségbe indított hajója viszont léket kapott és elsüllyedt az Iravádi folyó deltájában. Közben a hivatalos tájékoztatás szerint Mianmarban 28 ezer 500-ra nőtt a múlt hétvégi ciklon halálos áldozatainak száma. 37 ezer embert továbbra is eltűntként tartanak nyilván. Egy brit segélyszervezet azonnali intézkedéseket sürgetett a humanitárius katasztrófa megelőzése érdekében. Úgy vélik, hogy a szennyezett víz és a fertőzések okozta betegségek másfél millió ember életét veszélyeztetik.

A speciális mentők épségben hoztak ki két fiatalt egy barlangból a Bükkben. Mindketten jól vannak. A fiatal pár azért nem tudott a felszínre jönni, mert egyiküknek a sziklák közé szorult a lába.

Élesen bírálta a Benes-dekrétumokat a bajor miniszterelnök. Günther Beckstein az egykori Csehszlovákiából elűzött németek és leszármazottaik szervezetének hagyományos pünkösdi találkozóján a törvény hatályon kívül helyezésére szólította fel a cseh kormányt. Edvard Benes volt csehszlovák elnök dekrétumai értelmében - a kollektív bűnösség elve alapján - megfosztották állampolgárságuktól, kitelepítették és kényszermunkára hurcolták a magyarokat és a németeket az akkori Csehszlovákiában.

87 éves korában elhunyt Joseph Mikó a Los Angeles-i Kalifornia Egyetem kórházában - közölte a Los Angeles Times. Az operatőr 35 milliméteres kamerájával történelmi jelentőségű felvételeket készített az 1956-os magyar forradalomról. Lefilmezte az egyetemisták utcai tüntetéseit, a Sztálin-szobor ledöntését, valamint azt, ahogy a forradalmárok zsebkéssel kivágják a magyar zászló közepéről a kommunista címert. Felvételeket készített a fegyveres utcai harcokról és rögzítette a forradalom november 4-ei leverését is. Joseph Mikó több darabban csempészte ki az országból és juttatta el az amerikai nagykövetségre az 1956-os magyar forradalomról készített képeit. A 177 percnyi felvételt 1993-ban a Magyar Nemzeti Filmarchívumnak adományozta. Képeit később a CBS televízió A 20. század című dokumentumfilmjében és sok más alkotásban is felhasználnák. Joseph Mikó 1956-os operatőri munkáját a rendszerváltás után több magyar állami kitüntetéssel ismerték el.