Soros György: A civilizáció sorsa forog kockán

Infostart
2008. április 21. 22:00
Soros György magyar származású üzletember szerint a szénkitermelés és kereskedelem, valamint a szén-dioxid kibocsátás árának szabályozása lehet a kulcsa a környezetbarát technológiák elterjedésének. A Közép-Európai Egyetem alapítója úgy fogalmazott: a közösségi érdekeket előtérbe kell helyezni az egyéni érdekekkel szemben, mert a klímaváltozással a civilizáció jövője forog kockán.

A klímaváltozás nemcsak természeti, hanem társadalmi jelenség, és az emberiség túlélése szempontjából a legnagyobb kihívás - így fogalmazott a Közép-Európai Egyetem Klímváltozás és Fenntartható Energiapolitikai Központ megnyitójára Magyarországra érkezett Soros György.

A 78 éves üzletember úgy látja: a világ nem kerülheti meg, hogy a köz érdekeit az egyéni üzleti érdekek elé helyezze, és úgy szabályozza a szén árát a világban, hogy senkinek ne álljon érdekében széntüzelésű erőműveket építeni és fenntartani, még Kínának és Indiának sem.

Ki kell alakítani a szén egységes árát Kínától Európán át a az Egyesült Államokig, és nem szabad hagyni, hogy lobbiérdekek érvényesüljenek - mondta az InfoRádióban Soros György.

Hozzátette: tévedés azt hinni, hogy majd az ENSZ ezt megoldja, mert nem fogja, nem képes kivezetni a világot ebből a válságból. A kivezető utat maguknak a társadalmaknak kell megtalálniuk, a tudományos közösségeknek és a civil szervezeteknek, és persze a demokratikus berendezkedésű országokban a választóknak.

Szerinte fel kell ismerni, hogy a civilizáció sorsa forog kockán. Az éhséglázadások már a klímaváltozás konkrét következményei, bár kétségtelen, hogy civilizációk régen is tűntek el.

Mint mondta, most az árképzés lehet a legfontosabb eszköz, legyen a szén-dioxid kibocsátásának is egy meghatározott ára, és pénzt kell fektetni a technológiai fejlesztésre is. Hiszen minden szabályozás hagy kiskapukat, a kiotói egyezmény is.

Soros Györgynek máris jelentős befektetései vannak bioetanol előállítására alkalma cukornádültetvényekben Brazíliában. Mostanában ügyel arra, hogy befektetései egyszerre legyenek környezetkímélők és gazdaságilag hatékonyan.

Hanganyag: Torda Júlia


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást