Csak a szerencsén és a hálapénzen múlik, milyen ellátást kapunk

Infostart
2008. április 4. 05:46
Működőképes lehet a hét állami tulajdonú regionális egészségpénztáras biztosítási modell - mondta az InfoRádiónak Rékasi Balázs egészségügyi közgazdász, aki azonban arra is figyelmeztet: adott esetben a helyi politika szólna bele a pénztárak működésébe.

Az orvos, egészségügyi közgazdász úgy véli: nem kellene erőltetni a magánbiztosítók belépését, sokkal fontosabb lenne tisztázni, hogy mi és mikor jár a betegeknek.

Szavai szerint jelenleg a hálapénzen, a személyes ismeretségen és a szerencsén múlik, hogy ki milyen ellátást kap, hiszen ennek keretei sehol nincsenek lefektetve. Mint mondta, amíg nincs meg a pontos leírása annak, hogy mi jár egy biztosítottnak, addig a magánbefektetőket nem szabad beengedni a rendszerbe.

Az egészségügyi közgazdász szerint egy ilyen modell megvalósítása sokkal reálisabb, mint a korábban tervezett vegyes modell, amelyben az államnak 51, a magánbefektetőknek pedig 49 százalékos tulajdonrésze lett volna.

A regionális szerveződésnek van értelme, a helyi központok magasabb színvonalú ellátást tudnak megszervezni, félő azonban, hogy ezek az egészségbiztosítási pénztárak a helyi politika játékszerévé válnak - fejtette ki Rékasi Balázs.

A szakember szerint a regionális pénztár segíthet ugyanakkor az egyenlőtlenségek leküzdésében, például annak megszüntetésében, hogy egy közép-magyarországi betegre átlagosan sokkal többet költ az egészségbiztosító, mint egy kelet-magyarországira. A befizetések továbbra is egy központi kasszába kerülnének, az összeget pedig az ellátottak száma alapján osztanák szét a regionális pénztárak között.

Hanganyag: Szabó Zsuzsa


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást