Sztrájk előtt: példátlan egység a BKV szakszervezeteinél

Infostart
2008. április 3. 17:11
A rendszerváltás óta nem léptek fel olyen egységesen a BKV szakszervezetei, mint most, a hétfőre tervezett sztrájk előtt. A BKV-dolgozók érdekképviselete az elmúlt években szétaprózódott: a mintegy tízezer tag 26 szakszervezet között oszlik meg.

Az InfoRádió úgy tudja, hogy régóta nem voltak olyan egységesek a BKV szakszervezetei, mint a jelenlegi sztrájk-tárgyalások idején. BKV-s források szerint a közlekedési cég érdekképviseletinek jót tett a tavaly év végi látványos nagy szakítás, a legutóbbi üzemi tanácsi választáson ugyanis kiegyenlítettebbek lettek az erőviszonyok a nagy szakszervezeti szövetségek között, amelyek megkezdték a versenyt a dolgozókért.

A BKV-nál rendkívül nagy a szakszervezeti lefedettség, a 12 ezer dolgozó 80-90 százaléka tag valamelyik dolgozói érdekképviseletben. A képviselet azonban rendkívül szétaprózódott: összesen 26 szakszervezet működik a cégen belül.

Két nagyobb és két kisebb tömörülés létezik: a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VTDSZSZ) és a Tömegközlekedési Dolgozók Független Szakszervezeteinek Szövetsége (TDFSZSZ) a két nagyobb; a BKV Liga-Munkástanácsok, valamint a metróvezetők szakmai szövetsége a két kisebb.

A tavaly szeptemberi sztrájktárgyalásokig a rendszerváltás előtti gyökerekkel rendelkező VTDSZSZ volt a meghatározó tömörülés. Ám a sokak szerint a cégvezetéssel kötött hirtelen megegyezés nem tett jót a szervezetnek, a legutóbbi üzemi tanácsi választásokon a VTDSZSZ reprezentációs aránya 44 százalékra esett, míg a tárgyalásokon keményebb vonalat képviselő vezetőket felmutató TDFSZSZ ereje megnőtt, 32 százalékra emelkedett.

A szövetségeket alkotó 26 érdekképviseletből négy emelkedik ki. Három ezek közül buszgarázsokhoz, a cinkotaihoz, a Kiliánhoz és a Fürst-höz kötődik, egy pedig a metróüzem dolgozóihoz.

Jól fizető pozíciók

Az InfoRádió úgy tudja, hogy az érdekképviseletek 1991-92 környékén kezdtek felbomlani, sok részszervezet önálló szakszervezetként jegyezte be magát. A sok érdekképviseletet megosztotta a szakszervezeti vagyon elosztása, a viták nyomán kialakult sérelmek sokáig megmaradtak.

Jelenleg a BKV szakszervezeteinél összesen 8-10 függetlenített szakszervezeti vezető dolgozik. Ilyen vezetőt csak a nagyobb érdekképviseletek tudnak eltartani, a taglétszám nagyságával arányosan jár ugyanis a beváltható munkaidő-kedvezmény. A függetlenített szakszervezeti vezetők nagy része a saját munkakörének megfelelő bérét kapja meg, de előfordul közöttük a havi 500-600 ezer forintos fizetés is.

Nincs alku

A hétfői sztrájkkal összefüggésben Gulyás Attila, a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VTDSZSZ) elnökhelyettese közölte: csak az éjszakai járatok közlekednének üzemkezdettől délután egy óráig, a munkáltató azonban elutasítja a szakszervezetek javaslatát.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete támogatja a BKV munkavállalóinak hétfői sztrájkját, mivel szerintük a járatritkítások ugyanúgy káoszt okoznak Budapesten, mint a kormányzati intézkedések a tanintézményekben - mondta el az InfoRádiónak az érdekképviselet budapesti ügyvivője.

Kertész Ágnes hozzátette: a pedagógusok egyelőre nem készülnek sztrájkra, de bármikor napirendre kerülhet a kérdés.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Kertész Ágnes (Hegedûs Zsuzsa interjúja)
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást