A februári jó idő miatt az átlagosnál idén is két-három héttel előbbre jár a természet: a mandula- és kajszibarackfák virágzásnak indultak, és sok már növény is rügyet bontott már - mondta az InfoRádiónak a Magyar Agrárkamara elnöke.
Csikai Miklós szerint éppen ezért, ha valóban megérkezik a jósolt fagy, a mínusz 4-5 Celsius-fokos hideg, az komoly károkat okozhat a gyümölcstermesztőknek.
Azért imádkozhatunk, hogy minél előbb jöjjön a hideg, hiszen a meggynek, cseresznyének, almának és őszibaracknak még csak a nagyon korai fajtái bimbóznak - mondta a kamarai elnök, hozzátéve: a szőlő még nem hajtott ki, az még képes eltűrni az ilyen időjárást.
A gyümölcsfák virágzása késleltethető, az egyik módszer erre, ha szárazság idején - ami az idei télre és tavaszra is jellemző - az öntözéssel való párologtatással hűtik a növényeket. A magyarországi ültetvényeknek azonban mindössze 20 százaléka öntözhető, és csupán 1-2 százalékuk van ellátva fagyvédő öntözési rendszerrel - magyarázta Csikai Miklós.
A Magyar Agrárkamara elnöke hozzáfűzte: csupán a mínusz 2-3 fokos fagytól lehet megvédeni a növényeket, az ennél nagyobb hidegek esetén nincs mit tenni.Tavaly a májusi fagyok okoztak óriási kárt
A gyümölcstermés fele elfagyott - derült ki tavaly május végére. A csapás nemcsak Magyarországot érte: több uniós tagállamban pusztítást végzett a néhány napig tartó, nálunk - 4, -8 fokos, északi széllel kísért lehűlés.
Az állam teljes kártérítést nem, csak kárenyhítést, a túlélés lehetőségének biztosítását ígérte a termelőknek.
A fagykárt szenvedett gazdálkodók nevében a MAGOSZ tárgyalt a nyáron a földművelésügyi minisztériummal. Az szövetség azt követelte, hogy 25 milliárd forinttal töltsék fel a kárenyhítési alapot, azonnal fizessenek a gazdáknak 25 százaléknyi termelési költségelőleget, mentesítsék őket a közteherviselési járulékfizetés kötelezettsége alól, és az állam vállaljon 100 százalékos garanciát a termelőknek felajánlott hitelekre.
A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal novemberi tájékoztatása szerint országosan 7544 fagykárbejelentő volt, ok összesen 18 milliárd forintra tarthattak jogosan igényt, de a nemzeti kockázatvállalási alapban csak 6 milliárd volt erre a célra.
A kárenyhítési folyamatnak ez csak egy része volt, ugyanis korábban már hektáronként 40 ezer forintot, összesen 63 millió forintot kapott 3000 gyümölcsös tulajdonosa. A teljesen elfagyott 7880 külterületi gyümölcsös gazdái 730 milliót kaphattak.
A hivatal 110 darab, összesen egymilliárd forint értékű kedvezményes kamatozású, intézményi garanciával igénybe vehető banki hitelkérelmet is igazolt.
Csikai Miklós, a Magyar Agrárkamara elnöke azt mondta: tudomása szerint a kártérítés elég volt arra, hogy a termelők el tudják végeztetni a feltétlenül szükséges növényvédelmi és egyéb munkákat. Így, bár termés nem volt, a gyümölcsültetvények állapota nem romlott a 2007-es évben.
Hanganyag: Szabó Zsuzsa