eur:
395.2
usd:
371.03
bux:
65063.6
2024. április 19. péntek Emma

Tamás Pál: A szakszervezetek már nem egy régi rendszer hullái

Tamás Pál szociológus szerint a magyar szakszervezetek 15 éven keresztül kómában voltak és csak mostanában kezdenek magukra találni. A szakember az InfoRádiónak úgy fogalmazott: az érdekképviseletek már nem egy régi rendszer hullái.

Nyugat-Európában rendszeresek a demonstrációk, az érdekképviseletek a szocialista, szociáldemokrata kormányokat is kritizálják és gyengítik a megmozdulásaikkal. Magyarországon azonban a nagy sztrájkok eddig elkerülték a baloldalt.

Tamás Pál szociológus szerint a mostani magyarországi tüntetések egyik oka, hogy a baloldali kormány egyrészt azt teszi, amit egy liberális szokott. Közrejátszik azonban az is, hogy a szakszervezetek a rendszerváltás óta csak most kezdenek magukhoz térni.

Szakszervezeti vezetők a kormányokban

A régi kelet-európai blokk államaiban az érdekképviseleti szervek 15 éves kómában voltak - véli a szakember. Ez alatt azonban átalakult a magyar gazdaság, ezért sokan azt hitték: a szakszervezeteknek az új magyar kapitalizmusban már nincs helyük, csupán a régi rendszer hullái.

Tamás Pál szerint a rendszerváltás után is érvényesült a pártbefolyás az érdekképviseleteknél. A szerdai megmozdulás egyik főszervezőjét, a Ligát például a kilencvenes évek elején az SZDSZ szinte neobolsevik módon próbálta befolyásolni, ám a konföderáció sikeresen bújt ki ez alól.

Szakszervezetek és pártok

Mint mondta, mára az MSZOSZ is távolodik a szocialistáktól, bár több korábbi vezetőjük később kormányzati tisztséget vállalt. De szerinte ez a világ többi pontján sincs másként, hiszen a jelenlegi brit miniszterelnök, Gordon Brown is szakszervezeti funkcionáriusként kezdte.

Tamás Pál arra azonban rámutatott: még nem dőlt el, hogy az érdekképviseletek valóban meg tudnak-e újulni. A gödör aljáig már eljutottak, sőt, elindultak fölfelé, de még sok tennivalójuk van. Újraéledésükben nagy szerepet játszott, hogy a multinacionális vállalatokkal együtt a nyugat-európai szakszervezeti vezetők is felkeresték Magyarországot, és tanácsokkal látták el az ittenieket.

Hanganyag: Németh Zoltán

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Vitézy Dávid: Gyurcsányozás és Budapest-ellenes minisztérium helyett a város legyen a középpontban!
választás 2024

Vitézy Dávid: Gyurcsányozás és Budapest-ellenes minisztérium helyett a város legyen a középpontban!

101 pontban hirdette meg főpolgármesteri választási programját. Sokkal több van szerinte Budapestben, ráadásul a külső kerületeket is magára hagyta a várospolitika, pedig ott lakik a budapestiek háromnegyede - mondta programadó-kampánynyitó rendezvényén Vitézy Dávid, az LMP által támogatott főpolgármester-jelölt. Elege van a "Gyurcsányozásból", és felidézte, mit csinált Karácsony Gergellyel a villamos, illetve a tram-train a 2022-es kampány ellenzéki előválasztásán.
VIDEÓ
Maga alá gyűri az EU-t a húsz éve lappangó válsága, alapvető reformok váltak égetővé

Maga alá gyűri az EU-t a húsz éve lappangó válsága, alapvető reformok váltak égetővé

Az utolsó előtti, vagy talán a legutolsó pillanatban mutatták be az Európai Bizottság kérésére megszületett belsőpiaci reformtervezetet. A 2004-es nagybővítés után két évtizeddel világosan látszik, hogy az Európai Unió versenyképességi hátrányban van Kínához, az Egyesült Államokhoz és a feltörekvő új gazdasági hatalmakhoz képest az egységes piac diszfunkcionálása miatt. A túlszabályozás, az innováció háttérbe szorulása, a rossz állami és EU-s támogatási rendszerek, valamint a versenyjog bonyolultsága miatt azonnali átalakítást sürget a Jacques Delors Intézet friss előterjesztése, hogy Európa továbbra is geopolitikai tényező maradhasson.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×