Mindenki a saját testéről dönt

Infostart
2007. október 12. 20:50
Magyarországon gyakran csak az agyhalál beálltakor szembesülnek a családtagok a szervátültetés és a szervadományozás problémájával. A jogszabályok szerint azonban a rokonok már nem akadályozhatnák meg a szervkivételt.

A magyarok többsége nagyon keveset tud a szervátültetésről. Erre lehet következteti abból is, hogy jelenleg csak néhányszáz ember tiltakozó nyilatkozata szerepel a nyilvántartásban.

Pedig a szabályok szerint mindenki csak a saját szerveinek kivételét tilthatja meg még életében, ha ezt nem tette meg, akkor lehetőség van a transzplantációra - mondta az InfoRádióban az Országos Vérellátó Szolgálta vezető koordinátora.

Mihály Sándor elmondta: a transzplantációs műtétek legfőbb akadálya, hogy kevés az átültetésre alkalmas szerv. Magyarországon az átültethető szervek 95 százaléka agyhalott donorból származik, a fennmaradó öt százalék pedig élődonorból. Tavaly 177 halott donor mellett 16 élődonoros szervkivételt végeztek Magyarországon.

Európai összehasonlításban Magyarország ezzel a középmezőnyben helyezkedik az el, az élődonoros átültetések terén azonban még van hová felzárkózni.

Magyarországon hat transzplantációs centrum működik, ahol máj-, vese-, szív-, hasnyálmirigy- és hasnyálmirigy-szigetsejtes átültetéseket végeznek. Tüdőátültetést Magyarországon nem végeznek, ezen beavatkozásokra Bécsben van lehetőség.

Idén eddig 189 vese-, 30 máj-, 17 szívtranszplantációt végeztek és négy volt azon beavatkozások száma, amely kombinált, azaz vese és hajnyálmirigy átültetésére került sor.

Hanganyag: Hegedûs Zsuzsa


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást