Sok pénzt bukhatnak a cégek, ha nincs rendben a szabadságolás

Infostart
2007. október 2. 06:10
Hétfőtől ellenőrzi a munkaügyi felügyelet, hogy a munkáltatók kiadták-e a dolgozók tavalyról megmaradt szabadságát a szeptember végi határidőig. Ha az ellenőrök csak egy munkavállaló papírjait nem találják rendben, a bírság összege 30 ezer forinttól 3 millió forintig terjedhet. Ha több emberét, akkor 8-10 millió forint is lehet a büntetés - mondta az InfoRádiónak az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség osztályvezetője.

A tavalyról megmaradt szabadságokat szeptember 30-ig lehetett kiadni - mondta az InfoRádiónak az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség osztályvezetője.

Kovácsszegi Dorottya közölte: az nem változott, hogy a szabadságot az esedékesség évében kell a munkáltatónak kiadnia - és nem a munkavállalónak kivennie.

Kivételesen fontos gazdasági érdek, illetve, a munkáltató működési körét közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén ezt a szabadságot át lehet vinni a következő évre március 31-ig, kollektív szerződés esetén pedig június 30-ig - tájékoztatott az osztályvezető.

Hozzátette, hogy jogszerűen a rendes szabadság negyede vihető át 2008-ra.

A munkaügyi ellenőrzés főszabály szerint a munkavégzés helyén kezdődik. Ekkor meghallgatják a munkavállalókat és a munkáltató képviselőjét, és áttekintik a munkaügyi dokumentációt. Az ellenőrök az információkat összevetve állapítják meg, hogy történt-e jogsértés - mondta Kovácsszegi Dorottya.

Amennyiben a munkáltató nem adta ki szeptember 30-ig a szabadságot, a hatóság kötelezi őt a szabálytalanság megszüntetésére. Ha a szabálytalanság rendszeres és több munkavállalót érint, a felügyelők munkaügyi bírságot szabhatnak ki - közölte az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség osztályvezetője.

A bírság összege függ a jogsértés súlyától, gyakoriságától, a foglalkoztatotti létszámtól, attól, hogy ismételt-e a jogsértés, illetve, hogy a munkáltató természetes személy vagy sem - fűzte hozzá Kovácsszegi Dorottya.

Elmondta: a büntetés törvényi maximum egy fő esetén alapesetben 3, több fő esetén 8, ha pedig a szabadságok kiadása mellett más jogsértést is megállapítanak 10 millió forint

A szabadság kiadásával kapcsolatos szabálytalanságok a jogsértések 4-6 százalékát teszi ki. A leggyakoribb ez a kereskedelemben és a feldolgozóiparban - mondta az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség osztályvezetője.

Hanganyag: Herczeg Zsolt


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást