Az elavult műszerek és a rossz beutalási rendszer miatt hal meg több tüdőrákos beteg

Infostart
2007. szeptember 21. 16:58
A beutalási rendszer hiányosságai és a sugárterápiás műszerpark elavultsága az oka annak, hogy a magyar tüdőrákos betegek nem kaphatnak európai színvonalú kezelést - mondta az InfoRádiónak az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója. Kásler Miklós hozzátette: jelentősen javíthat a helyzeten a tüdőrákkezelés onkológiai centrumokba való áthelyezése, de a túlélést csak a korai diagnózis segítheti.

A tüdőrák csak nagyon későn okoz tüneteket és panaszokat, általában akkor, amikor a betegség már nem operálható, mert életfontosságú szervekre terjedt át a tumoros folyamat, ezért is magas a halálozási arány - mondta az InfoRádiónak az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója.

Kásler Miklós hozzátette: a tuberkolózis szűrésére használt gépek nem alkalmasak a tüdőrák kiszűrésére a teljes lakosság körében, mégis fontos a vizsgálat, mert ennek segítségével mellékleletként korai stádiumú tüdőrákot is lehet diagnosztizálni.

A betegeknek így 15-20 százalékáról derül ki még korán, hogy tüdőrákjuk van, őket pedig meg is lehet operálni. Közülük kerül ki az a 10 százalék, aki túléli a betegséget - közölte a professzor.

Kásler Miklós elmondta: a magyarországi sugárterápiás műszerpark jelentős felújításra szorul, és hiányosságok vannak a beutalási rendszerben is.

A tüdőrákos betegek kezelését jelenleg felülvizsgálják - tájékoztatott a professzor, aki szerint a megoldás az, ha a betegeket a kialakulófélben lévő regionális komprehenzív onkológiai rákcentrumok veszik át, ez pedig néhány hónapon belül megoldható.

Ha beküldenék a jelenleg háromnegyed részben tüdőgondozókban kezelt tüdőrákos betegeket a radiológiai centrumokba, akkor őket már ma is be lehetne sugarazni - jelentette ki az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója.

Hanganyag: Torda Júlia


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást