Körösényi: "Korai még azt mondani, hogy túl vagyunk a nehezén"

Infostart
2007. szeptember 19. 06:46
Inkább csak retorikai megjegyzés a miniszterelnöktől, hogy Magyarország túl lenne a nehezén - mondta Körösényi András politológus az InfoRádió Aréna című műsorában. Az egyetemi tanár közölte: az egészségüggyel ellentétben a nyugdíjrendszer átalakításánál még a koncepció sem látszik. Hozzáfűzte: Gyurcsány Ferenc kormányfő kiszivárgott őszödi beszéde politikai válsághoz vezetett, de nem okozott alkotmányos válságot.

A kormány tevékenységét egyedül a költségvetési stabilizáció, a konvergencia-program mozgatja, és a reformok is a költségvetési megszorítások jegyében történtek - mondta az InfoRádióban Körösényi András politológus.

Az egyetemi tanár hozzátette: az elsődleges cél az azonnali költségvetési bevétel, valamint kiadáscsökkenés elérése, ez pedig sok intézkedést félrevitt.

A politikai szakértő szerint a stabilizáció tekintetében a kormány optimista lehet, a reformokkal azonban más a helyzet: míg az egészségügy átalakításánál legalább az irány dereng, a nyugdíjrendszer módosításánál - ami hosszú évtizedekre meghatározza majd az államháztartás helyzetét - azonban nem látszik, hogy lenne valamiféle koncepció.

Korai még a miniszterelnök kijelentése, hogy "túl vagyunk a nehezén" - közölte Körösényi András, aki úgy véli, ezt akár úgy is lehet értelmezni, hogy megtorpantak a reformok.

Alkotmányos válság nem volt

A szűk értelemben vett válság az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése után hamar megoldódott azzal, hogy a parlamenti bizalmi szavazáson megerősítették pozíciójában Gyurcsány Ferenc kormányfőt - mondta Körösényi András.

Hozzátette: a beszéd kapcsán felmerült kérdések - elégedetlenség a kormány politikájával szemben, a reformintézkedésekkel szembeni társadalmi ellenállás, vagy az, hogy a szocialisták olyan propagandával nyertek, amelyet kormányra kerülésük után azonnal meghazudtoltak - azonban függőben maradtak.

A tömegmozgalom is fokozatosan lecsengett, a mostani egyéves évfordulón pedig jóval kevesebben mentek ki tüntetni a kormány és annak intézkedései ellen - fűzte hozzá a politológus.

Körösényi András szerint a tavaly ősszel kialakult válságnak volt erkölcsi és politikai síkja, alkotmányos azonban nem.

A politikai szakértő úgy véli: a történtek egy "terméketlen pályára" vitték a magyar belpolitikát.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Aréna 1 - Körösényi András politológus
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Aréna 2 - Körösényi András politológus
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást