Mérgezés: kritikus helyzetbe kerül a magyar sasállomány

Infostart
2007. szeptember 4. 11:29
Harmincháromra emelkedett az elmúlt másfél évben megmérgezett fokozottan védett sasok száma. A Magyar Madártani Egyesület munkatársa szerint, ha a mérgezések folytatódnak, kritikus állapotba sodorhatják a világviszonylatban is jelentős hazai parlagi és réti sas állományt. Horváth Márton hozzátette: a szervezet minden esetben feljelentést tett a rendőrségen.

1998 óta ötvenegy fokozottan védett sast mérgeztek meg Magyarországon, közülük harminchárom példányt az utóbbi másfél évben - mondta el az InfoRádiónak a Magyar Madártani Egyesület munkatársa.

Horváth Márton közölte: amikor elhullott sasra bukkannak, a tetemet azonnal beszállítják az Országos Állategészségügyi Intézetbe, ahol a vizsgálatok kimutatják, hogy milyen méreg végzett az állatokkal.

A legtöbb sast csalimadarakkal ölik meg, vagyis egyértelmű, hogy szándékos mérgezésről van szó, bár nem mindig a ragadozó madarakat akarják elpusztítani, gyakran rókát vagy varjút - mondta a madártani egyesület munkatársa.

Az egyesület vagy az érintett nemzeti park minden esetben feljelentést tesz a rendőrségen - közölte Horváth Márton.

Az elmúlt másfél évben elpusztult madarak - tizenkét réti, húsz parlagi, valamint egy szirti sas - eszmei értéke 32,5 millió forint.

Nemcsak a sasok pusztulnak azonban a mérgezés miatt: találtak már elhullott kerecsen-, illetve vándorsólymot is.

A Magyar Madártani Egyesület munkatársa elmondta: a pusztítás valódi mértékének csak kis részét adják a megtalált tetemek.

Hanganyag: Kálló Izabella


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást