Feltöltik a dagonyákat

Infostart
2007. július 23. 13:18
A nagy meleg és a vízhiány miatt több tíz hektáron pusztulnak a fák a főváros körüli erdőkben - mondta el az InfoRádiónak a Pilisi Parkerdő Zrt. szóvivője. Lomniczi Gergely hozzátette: főleg a fiatal, egy-kétéves erdőségek bírják nehezen a vízhiányt, az idősebb, őshonos állományok különösebb károk nélkül vészelik át ezt az időszakot. Az erdei vadak is nehezen bírják a hőséget.

Még nem lehet tudni, mekkora anyagi kárt okozott a forróság és az aszály a fővárosi és a Budapest környéki erdőkben, főleg a tölgyesekben és a nem őshonos faállományban - mondta az InfoRádiónak a Pilisi Parkerdő Zrt. szóvivője.

Lomniczi Gergely hozzátette: az őshonos és a megfelelő helyen nevelt fafajok átvészelik az ilyen szélsőségesen meleg időszakokat.

Előrelátás

A hatalmas erdőterületeket az aszályos időszakokban locsolni nem lehet, ezért az erdészek feladata az, hogy úgy válasszák meg a területre betelepítendő fafajokat, hogy azok bírják a várható időjárási viszonyokat. Az ilyen döntések akár száz évre is meghatározzák az erdők sorsát - közölte a szóvivő.

Bár az időjárás változását megsínylik az őshonos, termőhelyükön élő fák is - sokkal lassabban nőnek, kevesebb faanyagot adnak, ez pedig gazdasági veszteséggel jár -, nem pusztulnak el - mondta Lomniczi Gergely.

Veszélyben a fiatalok

Az idén tavasszal, vagy az előző évben telepített fiatal erdőállományok azonban veszélyben lehetnek, mivel ezeknek a csemetéknek még nincs elég mélyre hatoló gyökérzete, csak a talaj felső rétegéből képesek felszívni a nedvességet.

A csapadék hiánya ezek számára végzetes lehet, ezért ilyen időjárási viszonyok mellett több tíz, vagy akár száz hektáros aszálykárral számolnak a szakemberek - fűzte hozzá a Pilisi Parkerdő Zrt. szóvivője.Az állatokat is sújtja az aszály

Az erdei vadakat is megviseli a szélsőséges időjárást. A fő probléma az, hogy az állatok nem jutnak elegendő ivóvízhez - mondta az InfoRádiónak a Pilisi Parkerdő Zrt. szóvivője.

Lomniczi Gergely hozzátette: ilyenkor az erdészek feladata, hogy a vadállományt megfelelő mennyiségű vízhez juttassák, figyelni kell azonban arra, hogy a túlszaporodás elkerülése végett a szakemberek ne avatkozzanak be túl nagy mértékben az erdő életébe.

A természet szabályozza az élőlények számát és beállítja azt a helyes egyensúlyt, amelyet az adott terület képes fenntartani - közölte a szóvivő.

Feltöltik a dagonyákat

Azokon a területeken azonban, ahol vadgazdálkodás folyik, fontos, hogy átsegítsék az állatállományt a kánikulai időszakon.

A védekezés több millió forintba kerül: az erdészek ivóvizet biztosítanak az állatoknak, és feltöltik vízzel a fürdőhelyeket, dagonyákat - mondta Lomniczi Gergely.

Szerző: Horn Andrea

Hanganyag: Seres Gerda


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Lomniczi Gergely
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást