Századvég: jól érzékelhető a koalíciós feszültség

Infostart
2007. július 19. 16:26
A Századvég Alapítvány szerint a nyári ülésszakban elfogadott villamos-energia törvény úgy liberalizálja a piacot, hogy beismeri, hogy nem adottak a piacnyitás feltételei. A szervezet elemzésében azt írja, a 2008. január elsejei változás mindenképp áremelkedéshez vezet. Nagy Tamás összeállítása.A koalíciós feszültség jól látszik a május 15-én az országgyulés elé terjesztett villamos-energia törvényen is - állapítja meg elemzésében a Századvég Alapítvány. A jogszabály 2008. január elsejétol megszünteti az eddigi kevert piaci modellt, és helyébe egy idézem: "névleg tisztán versenypiaci modellt" állít. Eszerint megszunik a Magyar Villamos Muvek Zrt. kizárólagos nagykereskedoi engedélye, így a fogyasztók és a kereskedok szabadpiaci körülmények között szerezhetik be a villamosenergiát, A jogszabálytervezet szerint megszunik a hatósági ár is, ehelyett egy szociálisan meghatározott tarifarendszer alapján számolják ki az áram árát. A Századvég szerint ez mindenképp az árak növekedéséhez vezet majd. A koalíciós ellentét a szervezet szerint abból fakad, hogy az SZDSZ teljesen piaci alapon szervezte volna újjá a szektort, az MSZP viszont az ellátásbiztonságra és az árstabilitásra. Ebbol egy ösztövér megoldás született - állítja az alapítvány, hiszen a törvény úgy hajt végre piacnyitást, hogy eközben beismeri, hogy nem adottak a liberalizáció feltételei. A Századvég úgy látja, a legnagyobb problémát az úgynevezett hosszú távú megállapodások felbontása jelenti. A jogszabály ugyanis ettol kapacitásbovítést vár, a szervezet viszont állami eszközökkel ösztönözné a termelést. Az elemzésbol kiderül, a magyar kormány Brüsszel és Washington haragját is kiváltotta azzal, hogy az uniós külpolitikával szemben az oroszokhoz közeledett. A tanulmány rámutat, a különutas politikának kézzel fogható jele volt, hogy a miniszterelnök korábban az orosz Kék áramlat nevu gázvezeték mellett tette le a voksát, szemben az EU által támogatott Nabuccóval.

A koalíciós feszültség jól látszik a május 15-én az országgyűlés elé terjesztett villamos-energia törvényen is - állapítja meg elemzésében a Századvég Alapítvány.

A jogszabály 2008. január elsejétől megszünteti az eddigi kevert piaci modellt, és helyébe egy "névleg tisztán versenypiaci modellt" állít.

Eszerint megszűnik a Magyar Villamos Művek Zrt. kizárólagos nagykereskedői engedélye, így a fogyasztók és a kereskedők szabadpiaci körülmények között szerezhetik be a villamosenergiát.

A jogszabálytervezet szerint megszűnik a hatósági ár is, ehelyett egy szociálisan meghatározott tarifarendszer alapján számolják ki az áram árát. A Századvég szerint ez mindenképp az árak növekedéséhez vezet majd.

A koalíciós ellentét a szervezet szerint abból fakad, hogy az SZDSZ teljesen piaci alapon szervezte volna újjá a szektort, az MSZP viszont az ellátásbiztonságra és az árstabilitásra koncentrált.

Ebből egy ösztövér megoldás született - állítja az alapítvány, hiszen a törvény úgy hajt végre piacnyitást, hogy eközben beismeri, hogy nem adottak a liberalizáció feltételei.

A Századvég úgy látja, a legnagyobb problémát az úgynevezett hosszú távú megállapodások felbontása jelenti. A jogszabály ugyanis ettől kapacitásbővítést vár, a szervezet viszont állami eszközökkel ösztönözné a termelést.

Az elemzésből kiderül, a magyar kormány Brüsszel és Washington haragját is kiváltotta azzal, hogy az uniós külpolitikával szemben az oroszokhoz közeledett.

A tanulmány rámutat, a különutas politikának kézzel fogható jele volt, hogy a miniszterelnök korábban az orosz Kék áramlat nevű gázvezeték mellett tette le a voksát, szemben az EU által támogatott Nabuccóval.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást