Alkotmánybíróság: kiszignált ügyek

InfoRádió / MTI
2007. július 15. 09:48
Az Alkotmánybírósághoz tizenhét éves fennállása óta 23.374 indítvány érkezett és a testület 4.611 érdemi döntést hozott - közölte a testület sajtófőnöke.

Sereg András az érdemi döntések és a beérkezett indítványok száma közötti ötszörös különbséget azzal indokolta, hogy az ügyek nagyobbik fele főtitkári szakban befejeződik, illetve egyesítik más indítvánnyal. Az elmúlt 17 évben 13.679 ügy fejeződött be főtitkári szakban, míg 3.398-at egyesítettek más indítvánnyal.

Az eddigi "csúcsokról" szólva elmondta, hogy a legtöbb indítvány 1991-ben érkezett a testülethez, összesen 2.302, míg a legtöbb döntés 2006-ban született, összesen 412.

Az alkotmánybírósági ügymenetről szólva hangsúlyozta, hogy az érdemi alkotmánybírósági eljárást az elnök indítja el, amikor a főtitkári indítványelemzés alapján állást foglal arról, hogy az ügyet melyik alkotmánybíró kapja.

Minden alkotmánybírónak van saját szakterülete: vannak, akik a büntetőjogi ügyekre, mások a polgári jogra vagy a polgári eljárásjogra, megint mások alkotmányjogi kérdésekre, illetve a nemzetközi joggal kapcsolatos indítványokra specializálódtak.

Minden bíró mellett két tanácsadó van, a főtitkárságon további négy szakértő dolgozik.

A kiszignált ügyet az illetékes alkotmánybíró stábja dolgozza fel, ők fogalmazzák meg az első koncepciót - mondta Sereg András. Hozzátette: a szellemi műhelyt az alkotmánybíró irányítja, megjelölve azokat a legfontosabb szempontokat, amelyek alapján ki kell dolgozni a döntéstervezetet.

A legtöbbször komplett határozattervezet készül, amelyet eljuttatnak a főtitkárhoz, aki aztán az elnökkel egyeztetve összeállítja a teljes ülés napirendjét.