Aki megtorpedózná az ellenzék népszavazási kezdeményezését

Infostart
2007. július 12. 15:47
A Fidesz-KDNP mind a hat népszavazási kérdését meg szeretné torpedózni Kálmán László nyelvészprofesszor. Az ELTE tanára nyújtotta be hétfőn az Országos Választási Bizottságnak azt a három kérdést, amely az ellenzéki pártéval azonos témájú, de ellenkező tartalmú.

A Fidesz-KDNP korábban a kórházak állami kézben maradásával, a patikán kívüli gyógyszerárusítással, valamint a termőföld eladásával kapcsolatban kezdeményezett népszavazást. Az aláírások összegyűjtésére megjelölt határidőig a témák "védettséget élveznek", vagyis más nem kezdeményezhet az ügyben referendumot.

Az ellenzéki pártok azonban ez idő alatt nem gyűjtötték össze a szükséges számú aláírást, mint politikusaik elmondták, azért nem, mert valamennyi népszavazásra bocsátandó kérdésükről, a fent említettekről, és a vizitdíjról, a kórházi napidíjról, valamint a tandíjról egy referendumot kívánnak tartani.

A pártok hétfőn délután négy órakor, a határidő lejártával ismét az Országos Választási Bizottsághoz fordultak, hogy az hitelesítse aláírásgyűjtő íveiket.


Melyiket hitelesítik először?

Úgy tűnik azonban, hogy nem csupán a Fidesz-KDNP szövetség, hanem egy magánszemély, Kálmán László nyelvész is felfigyelt a határidőre, és pontosan négy órakor emailben eljuttatta a Fidesz-KDNP kezdeményezésével azonos témájú, de ellenkező tartalmú kérdéseit a testülethez.

Kérdéses, hogy az Országos választási Bizottság melyik kérdéssort hitelesíti először. Ha a magánszemély aláírásgyűjtő ívét, akkor az ellenzéki pártok nem kezdeményezhetnek azonos témában referendumot. Ha viszont először a Fidesz-KDNP kezdeményezésére mond igent a testület, a magánszemélynek nem lesz lehetősége népszavazást kezdeményezni.


Navracsics szerint ők voltak az elsők


Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője mai tájékoztatóján azt mondta, pártja dokumentumokkal tudja bizonyítani, hogy Pokorni Zoltán és Szíjjártó Péter népszavazást kezdeményező aláírásgyűjtőívét július 9-én 16.00 órakor, a magánszemély emailjét pedig 16.01 perckor vette át az Országos Választási Bizottság.

A politikus azt mondta, a rendszerváltozás után az a gyakorlat alakult ki - és ezt erősítette meg az Alkotmánybíróság is -, hogy a testülethez elsőként beérkezett kezdeményezéseket bírálja el elsőként a választási bizottság.


Kálmán László az InfoRádiónak azt mondta: nem Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és nem is a kormány áll akciója mögött, bár nem tagadta, hogy nem szimpatizál az ellenzékkel és szívesen közreműködik abban, hogy megakadályozza a Fidesz-KDNP szövetség népszavazásának megtartását.

Hangsúlyozta: arra akart rávilágítani, hogy egy népszavazásra bocsátandó kérdés megfogalmazása miként módosítja a politikai véleményeket.


Milyen a "helyes ügymenet"?

Lövétei István alkotmányjogász azt mondta az InfoRádiónak, a törvény csak arra kötelezi az Országos Választási Bizottságot, hogy a már jóváhagyott népszavazási kezdeményezéssel azonos tartalmú indítványokat utasítsa el, pontosabban azokat, amelyek az aláírásgyűjtésre adott időszakban érkeznek a testülethez.


A szakértő szerint a jelenlegi esetre nem vonatkozik a tilalom, hiszen a már egyszer befogadott kérdéssorhoz nem gyűjtött támogató aláírásokat az ellenzék. Ehelyett - a megadott határidő lejárta pillanatában - újra az Országos Választási Bizottság elé terjesztette kérdéseit.


Arra a felvetésre, hogy a Fidesz-KDNP szövetség vagy a magánszemély kezdeményezését kell-e először étékelnie a testületnek, Lövétei István alkotmányjogász azt válaszolta, a "helyes ügymenet" azt kívánja, hogy a kérelmeket beérkezésük sorrendjében bírálja el a testület.

Hanganyag: Németh Zoltán


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Lövétei István a népszavazásról
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Tudósítás Navracsics Tibor (Fidesz) tájékoztatójáról
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást