A közös agrárpolitikába pusztultak bele a madarak

Infostart
2007. június 14. 13:27
Európa szántóföldjein ma feleannyi veréb, pacsirta, gébics és sármány él, mint például 1980-ban - mondta az InfoRádiónak a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület kutatásvezetője. Ezek a madarak gyakorlatilag éhen haltak, mert az ember a mezőgazdasági termelés érdekében kiirtotta a rovarokat. Ha tovább csökken az énekesmadarak száma, akkor veszélybe kerülnek a rájuk vadászó ragadozók is - mutatott rá Szép Tibor.

Drámai mértékű egyed- és fajszámcsökkenést tapasztaltak a Nyugat-Európa mezőgazdasági területein élő madarak körében az elmúlt harminc évben - mondta az InfoRádiónak a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület kutatásvezetője.

Szép Tibor hozzátette: a tipikusan a mezőgazdasági területeken élő mezei pacsirták állománya harmadára csökkent a hetvenes évek óta, a mezei veréb-állomány pedig a korábbinak harmincad részére esett vissza.

Az ok a közös uniós agrárpolitika

A főiskolai tanár közölte: a csökkenés akkor indult meg, amikor az unióban bevezették a közös agrárpolitikát, amely intenzív mezőgazdasági termelést indukált. Ez közvetlenül érintette az ott élő rovarvilágot, így a madarakat is.

Ez a közös agrárrendszer annyira hatékonyan működött, hogy táplálék nélkül maradtak mind a rovar-, mind a magevő madarak - fűzte hozzá a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület kutatásvezetője.

A mezei és házi verebeken és a pacsirtákon kívül megcsappant a fürjek, a foglyok, a citromsármányok, a mezei és kerti poszáták, valamint egyéb madárfajok egyedszáma, és a lista nagyon hosszú - közölte Szép Tibor.

Újra veszélybe kerülhetnek a ragadozók

A ragadozó madarak száma is visszaesett a hetvenes-nyolcvanas években, az intenzív védelmi munkáknak köszönhetően azonban a csökkenés megállt, és a legtöbb ilyen madárfaj egyedszáma stabilizálódott.

Hosszabb távon azonban a ragadozó madarakat is veszélyezteti, ha nem találnak megoldást a mezőgazdasági területeken élő szárnyasok, kisebb emlősök és rovarok számának csökkenését - állítja az egyetemi tanár.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást