Generációváltás következhet Pakson

Infostart
2007. május 19. 06:37
A mostani második generációs blokkok mellé a jövőben várhatóan már harmadik generációs reaktort építenek a paksi atomerőmű telephelyén - mondta az InfoRádiónak a Budapesti Műszaki Egyetem Nukleáris Technikai Intézetének igazgatója.

Aszódi Attila közölte: ma harmadik generációs reaktorok elsősorban a Távol-Keleten üzemelnek, Finnországban egy ebbe a csoportba tartozó, nyomottvizes reaktort építenek.

A szakember szerint nem lesz még kész negyedik generációs blokktechnológia, mire Pakson új reaktor épülhet.

Ma a harmadik generációs reaktorok közül lehet választani, mert ezek a elődeiknél sokkal olcsóbban, egyszerűbben, gyorsabban felépíthetőek, könnyebb karban tarthatóak és biztonságosabbak - emelte ki.

Kimerülhetnek a készletek

A BME Nukleáris Technikai Intézetének igazgatója felhívta a figyelmet arra, hogy a ma működő atomerőművek jellemzően 3-5 százalékos dúsítású üzemanyagot használnak, és az abban lévő hasadóanyag maximum 6-8 százalékot alakítják át. Vagyis az üzemanyag több mint 90 százaléka változatlan formában jön ki a reaktorból.

A jelenlegi reaktorokkal ezt az üzemanyagot nem lehet hasznosítani, de vannak a tarsolyunkban olyan reaktortípusok, amelyekkel a maradék anyagot szintén energiatermelésre lehet felhasználni - tette hozzá.

Aszódi Attila elmondta: az üzemanyagot feldolgozva ki lehet vonni azokat az anyagokat, amelyek külön kezelést igényelnek, és azokat, amelyek a mostani reaktorokkal is hasznosíthatóak.

A negyedik generációs reaktorok segítségével pedig át lehet alakítani a nukleárisüzemanyag-ciklust, a rendelkezésünkre álló üzemanyagból sokkal több energiát lehet majd előállítani.

A szakember hangsúlyozta: a jelenlegi felhasználási technológiával a Föld uránkészlete 60-80 évre elegendő, ezért más típusú erőműveket is be kell vezetni a rendszerbe. Így az uránnal az emberiségnek 400-500 évre elegendő tiszta energiatermelési potenciálja lenne.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Aszódi Attila a fejlesztési lehetõségekrõl
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Aszódi Attila a reaktorgenerációkról
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást