Álom marad a magyar autonómia

Infostart
2007. május 18. 20:00
Nem várható, hogy az új szerb kormány az eddigieknél toleránsabb lesz a vajdasági magyarokkal szemben - mondta az InfoRádiónak az Magyar Tudományos Akadémia Nemzeti és Etnikai Kisebbségkutató Intézetének munkatársa. Vizi Balázs szerint a 2009-es európai parlamenti választás kompromisszumra késztetheti az élesen szembenálló RMDSZ-t és a Tőkés László vezette Erdélyi Magyar Nemzeti Tanácsot.

Nincs sok esély a magyar kisebbségi területi autonómia megteremtésére a környező országokban, mivel nem kedvező a politikai környezet - mondta az InfoRádiónak a Magyar Tudományos Akadémia Nemzeti és Etnikai Kisebbségkutató Intézetének munkatársa.

Vízi Balázs hozzátette: Szerbiában és Szlovákiában is tartanak az önigazgatási törekvésektől. Ez Romániában is érezhető, és van törvényi vetülete is, hiszen a román alkotmány például kimondja az egységes nemzetállamot.

Ebbe a logikába nagyon nehezen fér bele bármilyen autonómiaigény - közölte a szakértő.

A kulturális autonómiát nagyon nehéz úgy definiálni, hogy az tényleges megoldást jelentsen az érintett kisebbségnek - fűzte hozzá Vízi Balázs.

Az újonnan megalakult szerb kormány sem foglalkozott érdemben a ma Szerbiában élő kisebbségek kérdésével, és bár lehetséges, hogy egyelőre a Koszovó státusza miatti viták foglalják le a politikusokat, az Akadémia munkatársa szerint azonban hosszú távon sem foglalkoztatja majd a vezetőket a téma.

Vízi Balázs a brüsszeli képviseletről szóló román belpolitikai vitákról szólva kiemelte: a Tőkés László vezette Erdélyi Magyar Nemzeti Tanácsnak nem sikerült olyan legitimációs helyzetbe kerülnie, mint az RMDSZ-nek.

Az Akadémia Nemzeti és Etnikai Kisebbségkutató Intézetének munkatársa szerint azonban az ügy akár vízválasztó is lehet a romániai magyar közösség számára, mert rákényszerítheti a politikai szereplőket a kompromisszumra.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást