Amerikai vadászgépek kényszerleszállása Ferihegyen

Infostart
2007. május 4. 12:42
Kényszerleszállást hajtott végre Ferihegyen egy F-15-ös amerikai vadászgép péntek délelőtt. A Budapest Airport Rt. szóvivője az InfoRádióban azt mondta, hogy "nem rendkívüli eseményről van szó".

Két amerikai F15-ös vadászgép hajtott végre kényszerleszállást délelőtt Ferihegyen - mondta a Budapest Airport szóvivője.

Szollár Domokos az InfoRádióban közölte: a körülményeket nem ismerik, és egyelőre azt sem tudják, hogy miért volt szükség a kényszerleszállásra.

Az InfoRádió úgy tudja: az egyik gép hajtóműve hibásodott meg.

A Budapest Airport szóvivője közölte: nem tudja, mit kerestek a magyar légtérben a gépek, hozzátéve: a kényszerleszállás azt jelenti, hogy megszakítja valaki az eredeti útvonalát.

"Itt is ez történhetett, hogy valahonnan valahová mentek és Magyarország légterében valamilyen oknál fogva úgy döntöttek, hogy leszállnak a repülőtéren. Az okot én nem ismerem" - jelentette ki Szollár Domokos.

A Budapest Airport szóvivője szerint "nem rendkívüli eseményről van szó, ez egy nemzetközi repülőtér, sőt NATO repülőtér is, úgyhogy a katonai jelenlét igazán megszokott".

"A gépek megfelelő kezekben vannak a repülőtéren" - hangsúlyozta Szollár Domokos, aki további részleteket nem kívánt elárulni.A kényszerleszállás kapcsán a JETfly repülési szakportál emlékeztet arra, hogy hasonló esetekben a géppár másik tagja biztosítja a sérült gépet, ezért szállt le mind a két repülőgép Ferihegyen.

A repülőtér közelében tartózkodó amatőr repülőgép-megfigyelők felvételei alapján a portál szakértői azt feltételezik, hogy együléses F-15C vadászrepülőgépek érkeztek Ferihegyre, ugyanis a gépek színe közép-szürke, ellentétben a kétüléses, csapásmérő E változat sötétebb árnyalatával.

Az F-15C Eagle (Sas) repülőgépek még mindig az Egyesült Államok légierejének legfontosabb vadászgépei, bár már a váltótípus, az F-22A Raptor is csapatszolgálatba állt. A légi fölény kivívására optimalizált harci gépeket a konkurens szovjet típusok legyőzésére hozták létre az 1970-es években, és a folyamatos korszerűsítéseknek köszönhetően még napjainkban is rendkívül nagy harcértékkel bírnak.

Az alap változat az F-15A volt, ezt az 1980-as évek végétől folyamatosan kiszorították a modernebb C verziók. Vadász-bombázó feladatkörre a típus kétüléses változatát alakították át, ez lett az F-15E Strike Eagle (Csapásmérő sas).

Az F-15-ösöket több háborúban is bevetették, az Irak ellen megindított Sivatagi Pajzs és a Sivatagi Vihar hadműveletekben fontos szerepet játszottak, és eredményesek voltak Jugoszlávia 1999-es megtámadása idején is.

A JETfly információi szerint valószínűleg szállítógéppel küldenek a vadászgépek után szerelőket és tartalék alkatrészeket.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Szollár Domokos, a Budapest Airport szóvivõje
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást