Csökkentek a tanárok terhei, de nem eléggé?

Infostart
2007. március 14. 10:59
Bár az oktatási tárca szerint januártól jelentősen csökkentek a pedagógusok adminisztratív terhei, a tanárok ezt nem így látják. A szakszervezet szerint a szaktanároknak szeptember óta heti 2-3 órával többet kell foglalkozniuk adminisztrációval, a szaktárca viszont úgy látja, hogy elég a tanítási és a hiányzási naplót vezetni.

Január elsejétől semmivel nem csökkentek a tanárok adminisztratív terhei - panaszkodott több, az InfoRádió által megkérdezett pedagógus. Tavaly szeptembertől a tanároknak egyebek mellett azt is vezetniük kellett, hogy hány órát töltenek a tanítási órákon kívüli egyéb munkával, például tehetséggondozással, szakkörök tartásával vagy ügyelettel.

Az oktatási tárca - látva a felesleges terheket - decemberben módosította az erről szóló kormányrendeletet, visszaállítva a szeptember előtti minimális adminisztrációs kötelezettséget.

A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke szerint a könnyítés csak a tanórákon kívüli pedagógusi munka adminisztrálására vonatkozott, az újonnan bevezetett kéthavi munkaidőkeret elszámolását, a megtartott órákat ugyanúgy vezetni kell.

Varga László szerint ugyanakkor pluszterhet jelent annak a két órának a dokumentálása is, amelyet szeptembertől, fizetés nélkül rendelhet el az igazgató.

Félreértették?

Az oktatási tárca államtitkára elismerte, hogy a kéthavi munkaidőkeret elszámolása valóban megmaradt. Arató Gergely az InfoRádiónak ugyanakkor elmondta: a tavaly szeptemberben bevezetett adminisztrációs kötelezettséget félreértették az iskolák.

"Ezt sok esetben úgy értelmezték az intézmények, hogy részletes nyilvántartásokat kértek a pedagógusoktól, beleértve még az otthon dolgozatjavítással töltött időt is" - mondta az oktatási államtitkár.

A kérdésre, miszerint nem így kellett volna-e, hiszen voltak olyan nyomtatványok, amelyeken óra szerint be kellett írni, hány órát mivel töltenek, Arató Gergely kijelentette: "én azt gondolom, hogy ez is túlzás volt, ezt nem írta elő a jogszabály".

Arató Gergely leszögezte: a megszokott óranyilvántartáshoz képest semmilyen többletadminisztrációra nincs szükség, elég a tanítási és a hiányzási naplót vezetni.

Az államtitkár hozzátette: az intézményeknek jogukban áll a munkaidőn belül külön adminisztrációra kötelezni a tanárokat, de szerinte ezt az időt inkább oktatási tevékenységekre kellene fordítani.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást