Félbeszakadt a honvédelmi és a nemzetbiztonsági bizottság együttes ülése

Infostart
2007. február 16. 11:12
Félbeszakította a honvédelmi és a nemzetbiztonsági bizottság együttes ülését az azt vezető fideszes Lázár János, miután úgy ítélte meg, a kormánypárti képviselők megzavarták az ülés munkáját. A kormánypárti képviselők és az MDF politikusa ugyanakkor bennmaradt az ülésteremben és - már nem az ülés keretében - meghallgatják a meghívott rendőri vezetőket.

Félbeszakította a honvédelmi és a nemzetbiztonsági bizottság együttes ülését az azt vezető fideszes Lázár János, mert úgy ítélte meg, a kormánypárti képviselők megzavarták az ülés munkáját.

Korábban a kormánypártok és az ellenzék azon vitatkozott, hogy ki vezesse az ülést. A nemzetbiztonsági bizottságot ugyanis Simicskó István kereszténydemokrata politikus vezeti, míg a honvédelmit Lázár János fideszes képviselő.

A Fidesz utóbbi, míg a kormányoldal az előbbi mellett kardoskodott, mondván, hogy Simicskó István nem vett részt a Kossuth téren felállított kordon bontásában.

A honvédelmi és rendészeti bizottság 8 igen, 1 nem és 1 tartózkodás mellett elfogadta Keleti György indítványát. A nemzetbiztonsági bizottságban Simicskó István nem tette fel szavazásra a kérdést, majd szünetet rendelt el.

A szünet után Lázár János bejelentette, hogy a házszabály 55. § 1. bekezdése értelmében az ülést határozatlan időre félbeszakítja, mert a kormánypárti képviselők megzavarták az ülés munkáját. A fideszes politikus közölte, hogy a házbizottság állásfoglalását fogja kérni az ügyben. Simicskó István pedig bejelentette, hogy a nemzetbiztonsági bizottság ülését egy későbbi időpontra fogja összehívni. Ezt követően a fideszes és a kereszténydemokrata képviselők kivonultak.

A kormánypárti képviselők és az MDF politikusa ugyanakkor bennmaradtak az ülésteremben és - már nem az ülés keretében - meghallgatják a meghívott rendőri vezetőket.

Szilásy György kancelláriaminiszter az ülés után azt mondta: a szélsőséges szervezetek nem rendelkeznek jelentős tömegtámogatással, és ez mindaddig így lesz, amíg politikai pártok vagy politikai szervezetek nem támogatják őket közvetve vagy közvetlenül.

A politikus ugyanakkor hangsúlyozta: ha nem kapnak támogatást a szélsőséges szervezetek, semmi sem fenyegeti a március 15-i nemzeti ünnepet, ám biztonsági kockázatok léteznek.

Szilvásy György kancellárminiszter a múlt héten azt mondta: a tavaly őszi zavargások és a Kossuth téri kordon ideiglenes lebontása után jelentősen megnőtt egyes szélsőjobboldali szervezetek aktivitása, nagyobb a Parlament épületének veszélyeztetettsége, és megszaporodtak a fenyegetések egyes kormánypárti politikusok ellen.

A két testület a kancelláriaminiszter múlt heti bejelentése után arra kíváncsi, hogy a rendőrség miért nem veszi őrizetbe a már ismert és veszélyesnek tartott szervezkedőket. Azt is tudni szeretnék, hogy Szilvásy György miért éppen a kordonbontás után beszélt a nemzetbiztonsági kockázat növekedéséről.

A két bizottság a Miniszterelnöki Hivatal vezetője mellett Petrétei József rendészeti minisztert, Bene László országos rendőrfőkapitányt és Galambos Lajost, a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatóját is meghallgatta volna.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást