"Nem meglepő az ENSZ jelentése" a magyar gyerekek rossz életkörülményeiről

Infostart
2007. február 14. 12:40
Magyarországon nagyon rossz helyzetet jelez, hogy gyermekek sorsát az határozza meg, az ország melyik részére, milyen településtípura és milyen családba születtek - mondta el az InfoRádióban Herczog Mária szociológus azt követően, hogy napvilágot látott az ENSZ jelentése a fejlett országok gyermekeiről. A szervezet vizsgálta az anyagi jólétet, az egészségügy és a biztonság helyzetét, az oktatást, a családi kapcsolatokat, a szubjektív életérzést, valamint azt, milyen a viselkedésük és milyen veszélyeknek vannak kitéve.
Meglepő eredményt hozott az ENSZ jelentése?

Nem meglepő, de nem amiatt, mert bizonyos szempontok alapján nincs kedvező helyzetben az ország, hanem azért, mert olyan adatokra hivatkoznak, amelyek nem összegyűjthetőek. Nem biztos, hogy a jelentésben szereplő mutatók miatt rossz a helyzet Magyarországon.

Az UNICEF hat szempontból vizsgálta a gyerekek életlehetőségeit és az őket fenyegető veszélyeket. A jelentés megállapításai szomorú képet festenek a fejlett országok modern világáról. Ez Magyarországra mennyiben lehet igaz?

A szülővé válás öntudatlan módon történik. A közvélemény rossz néven veszi, ha szakemberek arra hívják fel a figyelmet, hogy a szülőségre fel kell készülni, és a képességeket folyamatosan karban kell tartani. Ennek az a következménye, hogy a szülők egyéb kötelezettségeik mellett teljesíthetetlen elvárásokkal szembesülnek. A szülők nagy része nincsen tudatában azoknak az ismereteknek, hogy a gyereknek mi az igazi szükséglete.

Ebben a hat kategóriában Magyarország milyen szinten áll?

A gyerekegészségügy terén kiváló helyen áll az ország, míg az anyagi helyzet nagyban függ attól, hogy a gyerekek az ország melyik részére, milyen településtípura és milyen családba születtek. A most elindult gyereksegély-program 25 év alatt próbálja csökkenteni a gyerekszegénységet. Az iskolába kerülve ugyanakkor a gyerekek már olyan hátránnyal rendelkeznek, amely ugyan később derülnek ki, de már nem lehet rajta változtatni. Fontos faktor még a gyerekek érzelmi stimulációja: ha szeretik, akkor ő is megtanul szeretni, és később képezhető.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást