A Gönczöl-bizottság kormánykötődései

Infostart
2007. február 7. 12:41
A szeptemberi zavargások felelősségét vizsgáló bizottság tagjainak többsége valamilyen módon kötődik a mostani, vagy a korábbi szocialista-szabad demokrata kormányokhoz. A Gönczöl Katalin vezette testület ugyanakkor állítja, független jelentést készített.

Az úgynevezett Gönczöl-bizottság függetlenségét többen már a testület novemberi megalakulását követően megkérdőjelezték.

Morvai Krisztina büntetőjogász ezért egy alternatív bizottság élén kezdte vizsgálni a tavaly szeptemberi és októberi fővárosi zavargásokat, azok felelőseit és a rendőri fellépést.

Az igazságügyi tárca államtitkára akkor azt mondta: "a Gönczöl Katalin által vezetett bizottságnál függetlenebb bizottságot nehezen tudok elképzelni."

Szerinte a bizottság tagjainak döntő többsége kiváló tudós és mint mondta, "egy tudós sem adja el jogállamban a függetlenségét, a semlegességét sem egy tál lencséért sem egy hivatali pozícióért".

Kondorosi Ferenc lényegében a saját kollégájáról nyilatkozott így, Gönczöl Katalin ugyanis - csakúgy, mint a testület másik tagja Györgyi Kálmán volt legfőbb ügyész, - tavalytól az igazságügyi és rendészeti miniszter főtanácsadója, azelőtt pedig együtt dolgoztak Petrétei József alatt miniszteri biztosként is.

A testületnek tagja Ormos Mária történész is, aki a rendszerváltozás idején az MSZMP Központi Bizottságának volt tagja, majd az első szabad parlamentbe szocialista országgyűlési képviselőként választották be.

A jelentés elkészítésében tevékeny szerepet vállalt Pataki Ferenc Széchenyi-díjas szociálpszichológus is, aki 1988 és 1990 között a Minisztertanács Tanácsadó Testületének is tagja volt, 1988-ban pedig részt vett a baloldali Új Márciusi Front alapításában.

Kacziba Antal szintén több szállal kötődik az MSZP-hez. A nyugalmazott rendőr dandártábornok a Horn-kormány belügyi helyettes államtitkára volt két évig, emellett pedig hosszú évekig segítette tanácsadóként az MSZP rendészeti politikájának kialakítását.

A Gönczöl-bizottság tagja Vörösmarti Mihály rendőrségi főtanácsos is, az előző rendszer Forradalmi Rendőri Ezredének parancsnoka, valamint Csepeli György, az előző Gyurcsány-kormány informatikai államtitkára, aki jelenlegi gazdasági tárca közpolitikai igazgatója.

A testületben helyet kapott Tóth Judit alkotmányjogász, a miniszterelnök tanácsadója is.

Vállalt tisztségei alapján kilóg a sorból Halmai Gábor alkotmányjogász, aki most az Országos Választási Bizottság elnökhelyettese, korábban a Soros Alapítvány elnökeként tevékenykedett, 1996 előtt pedig az Alkotmánybíróság elnöki tanácsadója volt.