Jobban járnak a szegényebb, jól tanuló hallgatók

Infostart
2007. január 23. 11:24
A hallgatói juttatások új rendszeréről írtak alá nyilatkozatot a Felsőoktatási Kerekasztal résztvevői a miniszterelnök és a szaktárca vezetőjének jelenlétében. Az új rendszerről szóló javaslatot szerdán tárgyalja kormány.

A képzési hozzájárulást 2008 szeptemberétől kell fizetni. Javasolt összege az alapképzésben 105 ezer, a mesterképzésben pedig 150 ezer forint. A tandíjbevétel ötven százaléka teljesítményalapú támogatásra adható.

Az állam normatívaként minden hallgató után fizet 116 ezer 500 forintot. Ennek 35-40 százaléka szociális célokra, ötvenkilenc százaléka pedig teljesítményalapú támogatásra fordítható.

A tandíj a felsőoktatási intézményeknél marad, de legalább egyharmadát, legfeljebb pedig a felét a kiemelkedő tanulmányi eredményt elérő hallgatók támogatására kell fordítani.

Az államilag támogatott hallgatók fele a második félévtől tanulmányi ösztöndíjban részesülhet, amelynek minimuma a hallgatói normatíva öt százaléka.

A szociálisan rászoruló hallgatók rendszeres szociális ösztöndíjat kaphatnak, ennek összege a hallgatói normatíva 10, illetve 20 százaléka.

A hallgató szociális támogatásban egy helyen részesülhet, de párhuzamos hallgatói jogviszony esetén tanulmányi eredménye alapján a másik felsőoktatási intézményben is kaphat támogatást.

A hallgatók diákhitelt, és adókedvezményt is igénybe vehetnek. A diákhitel államilag támogatott képzésben havi 30 ezer, a költségtérítéses rendszerben pedig 40 ezer forint. Emellett a Bursa Hungarica Felsőoktatási Ösztöndíjrendszerben a települési és megyei önkormányzatok biztosítanak támogatást.

Hiller István oktatási és kulturális miniszter szerint a hallgatói juttatások rendszerét úgy alakították ki, hogy az segítse a minőség javulását, de szolgálja a hallgatók érdekét is.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a megállapodás aláírásakor azt mondta, hogy az új rendszernek köszönhetően a következő tanévtől azok a hallgatók, akik nehéz sorsúak de jól tanulnak, jobban járnak, mint az ideiben.

Változik az utazási kedvezmények rendszere is. Május 1-jétől a nappali tagozatos hallgatók 50 százalékos kedvezményt kapnak azokhoz az utazásaikhoz is, amelyek nem az iskola és a lakhelyük között történnek.

Cserében az iskolájuk és a lakhelyük közötti utazásaik bérletére 90 százalék helyett csak 67,5 százalékos kedvezményben részesülnek.

Drágulást jelent az is, hogy a nappali tagozatosok a középiskola befejezéséig egyéb utazásaikra, illetve az esti tagozatos tanulók a vásárolt bérletek árából 67,5 százalék kedvezményt érvényesíthetnek majd.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást