"A kormány ígérete olyan, mintha egy vámpír megígérné, hogy nem iszik több vért"

Infostart
2006. december 22. 06:56
Alapvetően pozitív jelenségként értékelte a forint erősödését a Magyar Nemzeti Bank igazgatója. Hamecz István az InfoRádió Aréna című műsorában elmondta: a piaci bizalom folyamatosan nő Magyarország iránt, ami kedvez a külföldi befektetéseknek.

A Magyar Nemzeti Bank igazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában úgy vélte: ha valóban teljesülnek a költségvetési tervezet vállalásai, helyreállhat a fiskális egyensúly. Hamecz István hangsúlyozta: hosszú távon az adófizetők is tapasztalhatják a forint stabilitásának hatását, hiszen az alacsony infláció a fogyasztói árakban is megmutatkozik.

Amennyiben az ország jól gazdálkodik az unós támogatásokkal, a magyar gazdaság két év múlva jelentős fejlődésnek indulhat - véli Hamecz István.

A pénzügyminiszter kijelentése, miszerint 2008-ban már a növekedésre lehet majd koncentrálni, a Magyar Nemzeti Bank igazgatója szerint azt jelenti, hogy a következő két évben nem lehet majd erre számítani. A jegybank és a pénzügyminisztérium is azt gondolja, hogy a magyar gazdaság a következő két évben jelentősen lelassul.

Nem magától értetődő, hogy 2008 után miért kezdene gyorsulni a gazdaság, bár mi azt gondoljuk, hogy erre jó esély. Az Európai Uniós pénzek elköltésének módja alapvetően befolyásolja majd a gazdaság sorsát.A két mód közül az első az, ha a 8000 milliárd forintból minden falu főterére építünk egy díszkutat, amitől a magyar gazdaság gyorsabban, tartósan nem fog nőni - fogalmazott Hamecz István.

Ha azonban ezt az összeget fizikai, vagy humán infrastruktúrára fordítjuk, például megtanítjuk írni-olvasni a funkcionálisan analfabéta felnőtteket az jelentősen javíthatja a magyar gazdaság hosszú távú esélyeit is - mondta a jegybank igazgatója.

A következő 2-3 évet látjuk előre, de azon túl a fiskális politika nem önfenntartó. A magyar költségvetés általában a választás előtti évben lazább lesz, majd a választások évében ez a folyamat folytatódik.

"Hiába ígéri meg a kormány, hogy folytatja a fiskális szigorítást, az olyan, mintha egy vámpír megígérné, hogy nem iszik többet vért. Tehát ahhoz olyan elkötelezettségre lenne szükség, ami ezt valamilyen büntetésen, visszacsatoláson keresztül elhihetővé teszi" - jelentette ki Hamecz István, aki problémának nevezte, hogy ezzel a külföldi elemzők is tisztában vannak.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
A Nemzeti Bank elnöke a forintról
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Hamecz István a kilátásokról
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
A teljes beszélgetés 1. része
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
2. rész
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
3. rész
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
4. rész
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást