Mégis szükség van közigazgatási államtitkárra?

Infostart
2006. november 16. 13:43
Amióta a Gyurcsány-kormány megszüntette a közigazgatási államtitkári tisztséget, több politikus úgy véli, a döntés elhamarkodott volt, hiszen a minisztériumok apparátusai nehézkesen működnek.

Vajon miként lehetne presztízsveszteség nélkül javítani a közigazgatás működésén? - a Világgazdaság értesülése szerint ez a kérdés foglalkoztatja a kormányzatot.

A tavaszi választások után ugyanis Gyurcsány Ferenc kormányának első intézkedései között szerepelt a közigazgatási államtitkári tisztség megszüntetése.

Az egyetlen kormánytól független minisztériumi főtisztviselői poszt kiváltását úgy képzelték el, hogy lényegében összevonták a politikai és a közigazgatási államtitkári tisztségeket, és azóta egy minisztert egyetlen államtitkár helyettesít a parlamentben, ráadásul elvileg ő vezeti az apparátust is.

A "kisebb állam" szlogen tehát jól csengett, de az átalakítás elhamarkodottnak bizonyult. Kormányzati információk szerint a problémát a közigazgatási államtitkári poszt visszaállításával vagy újabb szakállamtitkárokat munkába állításával oldanák meg.

A kérdés egy sajtótájékoztatón is szóba került. Azon Szilvásy György kancelláriaminiszter azt mondta: a közigazgatási államtitkári poszt visszaállítása nincs napirenden, azonban a kormány felülvizsgálja a főtisztviselői kar szervezetét.

"Ott, ahol azt érzékeljük, hogy hosszabb távon fennmaradhatnak a problémák, ott meg is fogjuk változtatni a rendszer" - jelentette ki Szilvásy György.

Fodor Gábor, az SZDSZ ügyvivője viszont az InfoRádiónak nemcsak a kormányátalakítás szükségességéről beszélt, hanem határozottan állította: vissza kell állítani a közigazgatási államtitkári posztot.

"A baj mindig az, amikor az ember a rossz döntéseiről is azt a látszatot próbálja kelteni, hogy azok jó döntések voltak" - mondta.

Szerinte a közigazgatási államtitkári poszt megszüntetése nem vált be.

Inkább az ellenkezőjét látja: azt, hogy kaotikusabb lett a közigazgatás munkája.

Sajtóinformációk szerint elképzelhető, hogy a problémát csak jövőre, Bajnai Gordon tárca nélküli miniszteri kinevezésével együtt kívánja megoldani a kormány.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást