Magyarország potenciális atomhatalom

Infostart
2006. október 18. 07:13
A Népszabadság azt írja, hogy Magyarország is benne van abban a harmincas csoportban, amelyről Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatója hétfőn azt mondta, képes atomfegyver előállítására.

A Népszabadság írása szerint a számbavétel az egyes országok elvi lehetőségeit mérlegelte. Magyarország beválogatása vélhetően azon alapul, hogy van atomerőművünk, Budapesten működik egy kutatóreaktor, amely elvben plutónium előállítására is alkalmas lehet, továbbá a Mecsekben található bizonyos uránérc-készlet.

A harminc országot egyébként el-Baradei nem nevezte meg, de a BBC és a CNN szerint a listán szerepel Brazília, Argentína, Ausztrália és Dél-Afrika mellett Kanada, Svédország, Belgium, Csehország, Szlovákia és Magyarország is. Ma egyébként a világon - Észak-Koreával együtt - kilenc atomhatalomról tudunk.

A Magyar Nemzet szerint szokatlan jelenségre lettek figyelmesek a Magyar Honvédség kecskeméti repülőbázisán a vadászgépek pilótái. Értesüléseik szerint a nemrég hazánkba érkezett új Gripeneknél azt tapasztalták, viszonylag alacsony számú repülés után annyira elkoptak a "griffek" futóművének kerekein a gumik, hogy az alkatrészek cseréjét kellett igényelni a svédektől.

A szakértők egyik fele azzal magyarázza a történteket, hogy a svéd tervezők rosszul méretezhették a magyar Gripenek kerekein a gumik terhelését, hiszen Svédországban bitumenborítású kifutókon használják a vadászgépeket, míg Kecskeméten beton leszállópályáról üzemelnek.

Más vélemények szerint a magyaroknak számolniuk kellett volna azzal, hogy szükség lehet a leszállópályák bitumenborítására, de korábbi tapasztalatok szerint a gumik kopásánál szerepet játszhat a pilóták repüléstechnikája is.

A magyar vállalatoknak nem sikerült jobban teljesíteniük régiós versenytársaiknál az elmúlt hat évben - állapítja meg a Roland Berger Strategy Consultants kelet-közép-európai növekedési tanulmánya, amely a Világgazdaságban jelent meg.

A vizsgált hazai tőzsdei vállalatok 56 százaléka növelte bevételeit 2000-2005 között, az elit klubba azonban csak egyetlen magyar társaságnak - a MOL-nak - sikerült bejutnia.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Lapszemle 1. rész
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Lapszemle 2. rész
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Gazdasági lapszemle
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Összefoglaló a Gripenekrõl
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Kosiczky Attila, a légierõ volt vezérkari fõnöke a Grippenekrõl
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást