Török Gábor: nem lehet titkosan szavazni a kormányfőről

Infostart
2006. október 4. 05:37
Török Gábor szerint nem sok értelme van a név szerinti szavazásnak a parlament pénteki rendkívüli ülésen. A politológus az InfoRádióban úgy vélekedett a Fidesz és a KDNP távolmaradásáról, hogy a frakciók ezt megtehetik, de a demokratikus szellemiséghez nem méltó.

A Vision Consulting igazgatója szerint a név szerinti szavazásnak akkor van értelme, ha egy olyan nagy jelentőségű ügyről döntenek a képviselők, amely hatványozottan érdekli a választópolgárokat, és szeretnék tudni, hogyan szavaz a saját képviselőjük.

Ezúttal viszont a miniszterelnök személyéről szavaznak, és a sajtó úgyis részletesen bemutatná a renitens képviselőket, akik az ellenzék oldaláról megszavaznák a kormányfőt, vagy a kormánypártok oldaláról leszavaznák a miniszterelnököt. A nyílt szavazás értelme a nullához közelít - vélekedett Török Gábor.

A politológus nem ért egyet azokkal véleményekkel, akik szerint a szavazást titkossá lehetett volna tenni, mert "a házszabály világosan megfogalmazza, hogy a parlamentben a tisztségviselők megválasztása minden esetben titkos, az egyetlen kivétel a miniszterelnök személyéről történő szavazás".

Azok az alkotmányjogászok, akikkel én beszéltem, azt mondták, hogy már egy elsős alkotmányjogi kurzuson is megbukna, aki titkos szavazást követelne a miniszterelnök személyéről - fogalmazott a szakember.

Nem az első eset

Azzal kapcsolatban, hogy a Fidesz és a KDNP képviselői nem vesznek részt a bizalmi szavazáson, Török Gábor emlékeztetett arra, hogy a Fidesz 2004-ben, Gyurcsány Ferenc miniszterelnökké választáskor sem képviseltette magát.

A politológus a távolmaradásáról úgy vélekedett, hogy a frakciók ezt megtehetik, de a demokratikus szellemiséghez sokkal méltóbb lenne, ha az ellenzéki frakciók jelen lennének, és meggyőződésüknek megfelelően nemmel szavaznának.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást