Mikortól él az új képviselők mandátuma?

Infostart
2006. október 2. 15:39
A fővárosi képviselők mandátuma október 1-jével megszűnt, az új képviselők és önkormányzati vezetők mandátuma pedig a választások eredményének jogerőre emelkedése után válik érvényessé, de október 1-jéig visszamenőleg - mondta az InfoRádiónak Tiba Zsolt főjegyző. A Fővárosi Választási Iroda vezetője szerint ha az átmeneti egy-két hétben intézkedni kell valamilyen ügyben, akkor azt a polgármester, főpolgármester teszi meg.

Az előző közgyűlés mandátuma az október 1-jei választásokkal megszűnt. Az új közgyűlés összetétele három napig még nem jogerős, ha valaki megtámadja ez idő alatt, akkor újabb három nap, míg dönt az OVB, de akár a Legfelsőbb Bíróságig is elmehet egy ilyen ügy - emlékeztetett Tiba Zsolt.

A fővárosi főjegyző elmondta, hogy az új közgyűlési képviselők mandátuma attól a pillanattól érvényes, hogy az eredmény jogerőssé válik, de visszamenőleg október 1-jétől.

A főpolgármester esetében ugyanez a helyzet, az csak egy technikai adottság, hogy a régi és az új főpolgármester személye megegyezik - tette hozzá Tiba Zsolt.

Ha a választási eredmény jogerőssé válásáig felmerül olyan ügy, amelyben muszáj intézkedni, akkor arra a főpolgármester, polgármester adhat utasítást - mondta a főjegyző, aki szerint régi probléma ugyan, hogy nincs mindenre kiterjedően szabályozva: pontosan mit is tehet meg ebben az időszakban a városvezető, de sosem volt abból még komoly probléma, hogy ezt a pár napot nem tudták volna áthidalni.

Tiba Zsolt megjegyezte: bár ő ezt nem helyesli, "az szokott történni, hogy a megválasztott polgármester intézkedik, ezt végrehajtják, és amikor az eredmény jogerőssé válik, akkor visszamenőleg minden jogszerűnek van minősítve".


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást