SZDSZ: a taxisblokád támogatásától a politikai megegyezésig

Infostart
2006. szeptember 22. 08:44
Nem a mostani az első eset, hogy politikai hazugság miatt utcai zavargások vannak Magyarországon. Az emlékezetes taxisblokád - amelyet annak idején az SZDSZ nyíltan támogatott - 1990-ben napokig tartó válságot okozott. Az illegális, egész Budapestet és az ország egy részét megbénító demonstráció azért robbant ki, mert az akkori kormány hazudott a benzinár-emelésről.

A hét elején történt éjszakai rendbontások és a rendszerváltás utáni erőszakos útlezárások egyaránt bűncselekményeknek minősülnek.

1990-ben...

A politikai szerepek azonban azóta változtak: akkor a mostani kormánypártok - elsősorban az SZDSZ - támogatta a megmozdulást, ma viszont éppen ez a pártszövetség érvel azzal, hogy nem lehet az utcára vinni a politikát.

Boross Péter egykori belügyminiszter ¬- későbbi kormányfő - az InfoRádiónak felidézte a Szabad Demokraták Szövetsége akkori viselkedését.

"Akkor az SZDSZ nyíltan és egyértelműen a tüntetők mellé állt. Képviselői teát vittek a taxisoknak, és megjelent egy nyilatkozat - azt hiszem Kis János akkori elnök szerkesztésében - arról, hogy a kormány megbukott" - mondta Boross Péter.

...és 16 évvel később

A taxisblokád után 16 évvel Gyurcsány Ferenc politikai hazugságainak lelepleződése ismét országos elégedetlenséget váltott ki, és a tüntetések a szabad demokraták elnökében is felidézték a taxisblokádot.

Kuncze Gábor a közrádiónak adott nyilatkozatában arra hívta fel a figyelmet, hogy 1990-ben a parlamenti pártok megegyezése vetett véget az utcai tüntetéseknek. Az SZDSZ elnöke most is ezt sürgeti.

A Fidesz-KDNP ellenzéki szövetség azonban nem tárgyal a miniszterelnökkel, hanem azt mondja: Gyurcsány Ferenc a magyar politika nem kívánatos személye, a hazug kormányfőnek távoznia kell a politikai életből.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást