Mindkét kormánypárt érintett a Strabag-botrányban?

Infostart
2006. szeptember 22. 11:19
A Világgazdaság információi szerint ismert magyar politikusok - így többek között a szocialista Puch László, valamint a szabad demokrata Kuncze Gábor -, illetve a pártjaik neve is szerepel az Eurocontact 2004. február 15-i belső feljegyzésében. Ebben arról van szó, hogy a nemzetközi építőipari konszern, a Strabag ezen a cégen keresztül utalt át pénzeket a magyar kormánypártoknak.

Az úgynevezett Strabag-ügyet Hans-Peter Martin osztrák független parlamenti képviselőjelölt robbantotta ki, akinek a birtokába került ez a dokumentum. A politikus a Világgazdasággal azt közölte, állításait tényekkel tudja igazolni, a bizonyítékait elvitte a Die Presse című osztrák laphoz, amely pénteken részletesen beszámol a botrányos ügyről.

A képviselőjelölt állítása szerint a szocialisták is érintettek az ügyben, hiszen a feljegyzés szerint "Puch László, az MSZP pénztárnoka türelmetlen és már szeretné átutaltatni a pénzt".

Az emlékeztetőben megoldási javaslatként az áll: Puchnak meg kellene mondani, hogy a Strabag a pénzt az Eurocontacton keresztül szeretné kifizetni, mivel ezzel a céggel már régóta szerződéses viszonyban áll, és az ügy így "hitelt érdemlően és biztonságosan" elintézhető.

"A Strabag hol tud bennünket kifizetni?"

Szó szerint még az is szerepel az emlékeztetőben: "fennáll még a lehetőség rajtunk keresztül arra, hogy a pénz egy részét közvetlenül adományozzuk a pártoknak".

A feljegyzésben az is szerepel, miként lehetne a pártfinanszírozást technikailag a legcélszerűbben lebonyolítani. Például: "Milyen csatornái vannak a Strabagnak?", "A Strabag hol tud bennünket kifizetni? Magyarországon, Ausztriában, Svájcban, Szlovákiában?".

Azt is felvetik, hogy esetleg egy alacsony adókulccsal rendelkező országban levő céget kellene megadni a jutalékok kedvezményezettjeként.

Hálás és túlfizetett cégek?

Az átutalások évében, 2004-ben a magyar Strabag csaknem 240 milliárd forintos állami megrendelést nyert el több autópálya-tenderen.

Szakértők már régen állítják (és a legutóbbi pályáztatások során be is bizonyosodott), hogy a korábbiaknál sokkal olcsóbban is meg lehet építeni egy kilométernyi autópályát. Így évek óta makacsul tartja magát a vélekedés, hogy a túlfizetett építőcégek hálásak lehetnek a mindenkori kormánypártoknak.

Fényi Tibor tagad

Fényi Tibor, a Strabag Építő Zrt. kommunikációs vezetője a Világgazdaságnak azt mondta, cégének nincs tudomása arról, hogy a multinacionális konszern központja kivel milyen szerződést köt, így az Eurocontactnak adott megrendelés sem ismert előttük.

Arra a kérdésre, nem találja-e "érdekesnek" azt az összefüggést, hogy a Strabagtól származó pénzek liberális szervezetekhez vándorolnak, ő pedig az egyetlen magyar liberális pártnak, az SZDSZ-nek volt alapító tagja, Fényi Tibor kijelentette, semmi köze nincs ehhez a tranzakcióhoz.

Azzal érvelt, hogy ő már négy évvel ezelőtt megszakított minden kapcsolatot a szabad demokratákkal, ráadásul csak ez év szeptember elseje óta dolgozik a Strabagnak.

A kommunikációs vezető mindemellett semmi furcsát nem talál abban, hogy egy külföldi liberális politikus - Zach - magyar liberális civil egyesületeket támogat a saját, adózott jövedelméből.

MSZP: nem kaptunk pénzt

A magyar Strabagnak mégis lehet köze a pénzek átutalásához, hiszen az Eurocontact feljegyzésében szerepel annak az Appelshoffer Józsefnek a neve is, aki a cég útépítési ágazatának igazgatója.

Puch Lászlót, az MSZP pénztárnokát a Világgazdaság nem tudta elérni, a szocialista párt sajtóosztályától az az egymondatos hivatalos választ kapták, hogy az MSZP nem kapott pénzt a Strabagtól.

Kuncze: a Strabaghoz "nem köthető" támogatás

Kuncze Gábor szabad demokrata pártelnök cáfolta, hogy támogatást kaptak volna a Strabagtól, vagy az Eurocontact nevű cégtől. Azt ugyanakkor elismerte az SZDSZ vezetője, hogy az osztrák liberális párt intézményétől, a Liberális Intézettől kaptak kisebb összeget.

Kuncze Gábor szerint 2004-ben például mintegy 20 millió forintot kaptak, "de ez nem köthető a Strabaghoz". Arról, hogy más liberális pártoktól érkeznek-e adományok az SZDSZ-hez, a pártelnök azt mondta: ez változó. A támogatásokat pedig a párt minden évben feltünteti a Magyar Közlönyben.

Magyarországon a pártok csak az olyan donoroktól nem fogadhatnak el adományokat, amelyekben valamilyen állami szerepvállalás van, tehát állami vagy részben állami tulajdonú cégektől, költségvetés által támogatott alapítványoktól, költségvetési szervektől.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Kicsoda Fényi Tibor?
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást