'56 nukleáris háborúhoz is vezethetett volna

Infostart
2006. szeptember 8. 05:12
A Nyugat egy nukleáris háborút kockáztatott volna azzal, ha segítséget nyújt a magyar forradalmároknak 1956-ban - mondta el az InfoRádiónak Magyarics Tamás történész, Az 1956-os forradalom a világpolitikában című konferencia egyik előadója.

Az ELTE docense elmondta: a történelemtudomány már összegyűjtött annyi adatot a korszakról, amelyek alapján a magyarság félredobhatja a cserbenhagyottság érzését. Ennek ellenére sokan még mindig úgy érzik, hogy a nyugati hatalmak nem úgy cselekedtek, ahogy kellett volna.

A történész azonban elmondta: a Szovjetunió akkoriban úgy vélte, hogy Magyarország és Kelet-Európa a biztonság szempontjából létfontosságú számára, ezért mindenképpen meg akarta tartani a térséget.

A felszabadítás egy háborúhoz vezetett volna, ekkora árat pedig nem akartak fizetni, mivel ez akár egy nukleáris háborúhoz is levezethetett volna.

A forradalom azért volt kényelmetlen a Nyugat és elsősorban az Egyesült Államok számára, mert nem számítottak rá. Előtte többször hangoztatták, hogy nem nyugodnak bele abba, hogy Kelet-Európa szovjet befolyás alá került, de azt is elmondták, hogy a helyzetet nem fegyveres úton akarják megoldani.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást