Fenekestül felforgatná az oktatási rendszert az MSZP

InfoRádió / MTI
2006. július 26. 15:46
Dráguló tandíj, a gimnáziumi felvételi eltörlése, a felsőoktatási dolgozók közalkalmazotti státuszának megszüntetése - néhány az MSZP oktatási elképzeléseiből. Mint az Országgyűlés oktatási és kulturális bizottságának szocialista elnöke, Szabó Zoltán közölte: a tandíj bevezetése csak az első lépés volt.

A fejlesztési részhozzájárulás a felsőoktatási reformnak csupán az első lépése - közölte a parlament oktatási bizottságának szocialista elnöke. Szabó Zoltán szerint elképzelhető, hogy a jövőben nem a felsőoktatási intézményeket, hanem a hallgatókat finanszírozná az állam.

Ha ez megvalósul, akkor a felsőoktatásban tanulók pályázhatnának a támogatásra, az első évben az addigi tanulmányi eredmény, azt követően pedig az egyetemen nyújtott teljesítmény alapján.

Az is elképzelhető, hogy egy ilyen átalakítás esetében az oktatók nem maradnának közalkalmazotti jogviszonyban - tette hozzá.

Emelkedő tandíj, megszűnő gimnáziumi felvételi

A tandíj mértéke emelkedni fog, és várhatóan ezzel párhuzamosan növekszik a hallgatói normatíva és a diákhitel összege, hogy a szociálisan hátrányos helyzetű tanulók is részt tudjanak venni a képzésben.

Szabó Zoltán szerint az átalakítás legkevesebb öt évet venne igénybe, aminek érdekében várhatóan a felsőoktatási törvény is módosulna még a ciklus folyamán.

A közoktatás kérdéseit érintve azon álláspontjának adott hangot, hogy az általános iskolák után a gimnáziumokban is meg kellene szüntetni a felvételi vizsgát.

A szocialista politikus távlati elképzelésként említette, hogy a közoktatás 12 évfolyamán egységes legyen a képzés, és a további tanulmányok függvényében az utolsó két év legyen a szakosodás ideje.