Még nincs harmadfokú hőségriadó

Infostart
2006. július 22. 10:48
A nagy meleg ellenére nem rendeli el a harmadfokú hőségriasztást az országos tiszti főorvos. Az ÁNTSZ szóvivője az InfoRádióban elmondta: erre csak akkor van szükség, ha legalább három napon át, a napi átlaghőmérséklet legalább 27 fok.

A nagy melegben az önkormányzatok folyamatosan locsolják az utakat, és ahol meg tudják oldani, még palackozott vizet is osztanak.

Külföldön a klimatizált közintézmények a nagy hőségben beengedik az embereket egy kicsit hűsölni. Magyarországon azonban ezt semmilyen jogszabály nem írja nekik elő, ezért az ÁNTSZ sem utasíthatja erre a hivatalokat vagy a bevásárlóközpontokat - közölte Ritoók Emese.

Harmadával nőtt az Országos Mentőszolgálathoz érkező riasztások száma a hőség miatt - mondta az InfoRádióban a szolgálat szóvivője. A hőség legalább július végéig kitart, és a magas páratartalommal párosulva rendkívül megterheli a szívet.

Győrfi Pál szerint az elmúlt napokhoz képest még romlik is az időjárási helyzet, mert nő a páratartalom; ezt pedig nagyon nehéz elviselni, különösen az időseknek és a szívbetegeknek.

A szóvivő hozzátette: többször hívtak mentőt fiatal, egészséges emberekhez is, akik bevásárlás közben, vagy a tömegközlekedési eszközön lettek rosszul.

A kánikula miatt a mentőket egy átlagos naphoz képest 30-35 százalékkal többször hívják, ez Budapesten több mint 400 riasztást jelent.

A leggyakoribb az ájulásos rosszullét, de előfordulhatnak súlyosabb esetek, akár szívinfarktus is - fűzte hozzá az Országos Mentőszolgálat szóvivője.

50 fokos sínhőmérséklet a Nyugati pályaudvaron


Az esti, éjszakai és a reggeli órákra is megmaradnak azok a sebességkorlátozások, amelyeket a MÁV napközben a tartós kánikula miatt a biztonság érdekében rendelt el.


A MÁV szóvivője, Kavalecz Imre az InfoRádióban elmondta, hogy több helyen csak 20 kilométeres óránként sebességgel mehetnek a vonatok, így ezeken járatokon 15-30 perces késéssel számolhatnak az utasok.


Hozzátette, hogy a késések fokozottan jelentkeznek az InterCity járatoknál. Az is gondot jelent, hogy a hőség miatt a légkondicionáló berendezések is nagyobb eséllyel mondják fel a szolgálatot. Ha ezen sehogyan nem tudnak segíteni, akkor a MÁV visszatéríti a 390 forintos komfortdíjat.


A vasúttársaság nem locsolhatja a síneket, de a pályamesterek és a vonalgondozók folyamatosan ellenőrzik a vágányok állapotát, és szükség esetén elrendelhetik a megfelelő korlátozásokat.


Kavalecz Imre arról is beszélt, hogy pénteken a Nyugati pályaudvaron 50 fokos sínhőmérsékletet mértek. Ha a levegő hőmérséklete eléri a 30-32 fokot, akkor a sínek oldalirányban torzulhatnak, és vágánykinyomódások jöhetnek létre.


A tartós meleg a vasúti biztosítóberendezések működésében is zavart okozott: fénysorompók hibásodtak meg, váltóhibák és kábelzárlatok nehezítették a közlekedést - mondta a szóvivő.


OMSZ: marad a kánikula

A hétvégi záporok sem enyhítik a hőséget, és az előrejelzések szerint marad a kánikula - mondta az InfoRádióban az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa.

Németh Lajos kiemelte: nem lesz érezhető a következő napok enyhe hőmérséklet-csökkenése, mert fokozatosan növekszik a levegő páratartalma, és hétfőre elérheti a 60-70 százalékot.

A középtávú előrejelzések szerint a harminc fok feletti kánikula legalább július végéig tart.

Gyilkolhat a magas páratartalom

A hőség magas páratartalommal párosulva veszi leginkább igénybe az emberi szívet és érrendszert - hívta fel a figyelmet az InfoRádió által megkérdezett szívgyógyász.

Matos Lajos hozzátette: nagyon fontos a szívpanaszok megelőzése szempontjából, hogy sok folyadékot fogyasszunk.

Ha bármilyen furcsa érzést, erős fájdalmat tapasztal valaki a mellkasában, akkor úgy kell tekinteni, hogy az egy kezdődő infarktus, és szakemberhez kell fordulni - hangsúlyozta a János Kórház orvosa.

Nem lesz vízkorlátozás

Nem kell vízkorlátozásra számítani a fővárosban, annak ellenére, hogy a nagy hőség miatt csütörtökön 764 ezer köbméter víz fogyott a fővárosban és környékén, ami idén rekordnak számít - mondta el a Fővárosi Vízművek szóvivője az InfoRádióban.

Lévai Zsuzsa közölte: a vízfogyasztás még így is alatta marad a nyolcvanas-kilencvenes évek fogyasztásának.

A nyolcvanas években napi 1-1,3 millió köbméterre épült ki a kapacitás, ezért bőven van víz, bárhol, bármikor lehet locsolni - tette hozzá a szóvivő.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Gyõrfi Pál
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Kavalecz Imre
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Ritoók Emese
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Kuzma László, a BKV infrastruktúra-fõmérnöke a locsolásról
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Lévai Zsuzsa a vízfogyasztásról
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Matos Lajos a hõség szívre gyakorolt hatásáról
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Németh Lajos a kánikuláról
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást