Áfacsalási technikák az Európai Unióban

Infostart
2006. július 15. 10:12
Magyarországon az importáfacsalás dívik, az Európai Unióban a körhinta módszer. Az unió évente 50-60 milliárd forintot veszít a csalók miatt. Független szakértők "számlabélyeg" bevezetését szorgalmazzák, amely azonosítható okirattá tenné a számlát.

Áfacsalás ellen számlabélyeg? - teszi fel a kérdést a Népszabadság. Becslések szerint 50-60 milliárd euró bevételtől esik el az Európai Unió a szervezett áfacsaló hálózatok tevékenysége miatt. Magyarországon a Nemzeti Nyomozó Iroda évente mintegy 40 milliárd forintnyi elcsalt forgalmi adó után nyomoz. Tavaly, a szigorított ellenőrzések miatt elrendelt "áfavisszatartás" idején az ellenőrök a vizsgált adózóknál 9,7 milliárd forint adóhiányt állapítottak meg.

Az Európai Unióban a "körhinta" módszerrel fosztogatják az államok költségvetéseit. Szervezett csoportok értékes, ám kisméretű, könnyen szállítható termékeket vásárolnak, amelyeket papíron egyik uniós tagállamból a másikba visznek, majd egy harmadikba és így tovább. Minden egyes adásvétel után visszaigénylik a vevők az áfát, amit soha senki nem fizetett meg.

Magyarországon manapság az importáfacsalás dívik. A magyar vámhivatalokban elvámoltatott árut papíron egy másik uniós tagállamba szállítják, ezért a vámkezeléskor nem kell megfizetni az importáfát. A terméket azonban adózatlanul Magyarországon hozzák forgalomba. Független szakértők "számlabélyeg" bevezetését javasolják a szervezett áfacsalás visszaszorítására. Az ötlet megvalósításával azonosítható okirattá válna a számla.

A Magyar Nemzet pénzügyminisztériumi forrásból úgy értesült, már a házipénztárak megadóztatásáról szóló törvény kidolgozásánál tisztában voltak a szabályozás alkotmányossági aggályaival a Pénzügyminisztérium illetékesei, ezért helyezték el a szabályozást egy külön törvénybe. Ez azt a célt szolgálta, hogy köztársasági elnöki vétó esetén a többi szigorítás még életbe léphessen.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást