"Menekül a tőke Magyarországról"

Infostart
2006. július 8. 10:12
Az utolsó simításokat végzik a Moszkva tér átépítéséhez szükséges szabályozási terven - írja a Népszabadság.

A terv részleteit a II. kerületi képviselő-testület legutóbbi ülésén mutattak be a városatyáknak. A szakemberek összesen 36 pontban vázolták fel a tér problématérképét, például azt, hogy a negyvenezer négyzetméteres közterületből mindössze kétezret használhatnak a gyalogosok.

Az átépítés első üteme számol a metró "legyezőépületének" felújításával, a teraszos melléképületet viszont elbontanák, és mozgássérültliftet is kialakítanának.

Több helyet kapnak a járókelők azzal, hogy megszűnik az 59-es villamos hurka, a nagykörúti villamosok végállomása pedig oda kerül, ahol ma a 61-esre lehet felszállni.

A buszvégállomást a tér északnyugati részére teszik át, és be is fedik. Csak a forgalomszervezéssel háromdecibeles zajcsökkenés érhető el.

A további ütemekben egyirányú, körszerű forgalmat alakítanak ki az autóknak, többek között a 18-as villamos alagútja helyén. Tervezik egy új metrókijárat megépítését is, ez alá kerülne a mai közlekedési csomópont.

A terv készítői a téren találkozó három kerület határának a módosítását is javasolják. Horváth Csaba MSZP-s polgármester szerint a beruházás - amelynek teljes költsége harmincmilliárd forint, és EU-támogatás is szerezhető rá - jövőre indulhat, és 2009-re be is fejeződhetne.

A Magyar Nemzet szerint gyorsan menekül a tőke Magyarországról. A lap azt írja, rendkívüli mértékű tőkekivonást regisztrált júniusban a Magyar Nemzeti Bank.

A múlt hónapban mintegy 550-600 milliárd forintot vontak ki a külföldi befektetők a hazai piacról. Hasonló nagyságrendű tőketávozásra csak 2003 május-júniusban, a sáveltolás időszakban került sor.

A mostani tőkekivonás még nem érintette az állampapírokat, ugyanakkor e téren is érezhető a befektetők óvatossága, bár a hozamok folyamatosan emelkedtek.

Szakértők szerint a forint továbbra is sérülékeny, ezért a következő hetekben nem tartják kizártnak, hogy az euró 290 forintra erősödik. A forintgyengülés nemcsak az államadósság finanszírozását drágítja, hanem inflációgerjesztő hatása is van.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást